Bukszpan wieczniezielony, łac. Buxus sempervirens - to zimozielony, gęsty krzew lub niewielkie drzewo, pochodzące z południa Europy i krajów basenu Morza Śródziemnego. W swojej ojczyźnie może wyrastać nawet do 10 metrów, natomiast u nas, ze względu na bardziej surowe warunki, nie przekracza 1-2 m.
Mimo, że krzewy takie jak bukszpan przyjęły się w polskich ogrodach czy parkach, nie oznacza to, że zmieniły swoje wymagania. “Przyzwyczajone” do ciepłych i łagodnych zim, nieosłonięte, mogą nie dać rady podczas naszych gwałtownych i ostrych mrozów.
Pochodzenie z krajów gorących ma jednak też swoją dobrą stronę - bukszpany są dość odporne na suszę. Niestety, bukszpan lubią liczne szkodniki i choroby. Najbardziej przydatną cechą bukszpanu jest jego podatność na formowanie i cięcie.
Zimozielone liście sprawiają, że roślina ta jest atrakcyjna przez cały rok, przez co świetnie nadaje się na pojedyncze akcenty w ogrodzie lub całoroczne żywopłoty. Bukszpany kwitną mało dekoracyjnie (choć wabią owady), nie zawiązują też ciekawych owoców. Ich największym atutem jest gęsta zieleń liści o charakterystycznym zapachu. Obwódki jak od linijki, geometryczne wzory czy “żywe” figury w ogrodach - to wszystko właśnie z bukszpanu.
Kulista forma bukszpanu wieczniezielonego
Ale dlaczego bukszpan na Wielkanoc?
Jak zwykle tradycje można tłumaczyć na wiele sposobów. Generalnie - chodzi o jego zimozielone listki, które mają symbolizować nieśmiertelność i zmartwychwstanie. Tu pewnie istotny jest fakt, że bukszpan to jedna z niewielu roślin liściastych w Polsce, która wczesną wiosną jest już (albo jeszcze) zielona.
Do sadzenia w ogrodach polecamy dostępne w aplikacji zaprojektuj-ogrod.pl bukszpany wieczniezielone w formie krzewu lub formowanej kuli, a także inne gatunki bukszpanów, jak drobnolistny ‘Faulkner’ - do stosowania na przykład na niewielkich żywopłotach czy obwódkach.
Najlepiej sadzić je na osłoniętych stanowiskach, gdzie nie będą wystawione na długotrwałe działanie wiatru, albo w pobliżu zabudowań.
Bukszpany pięknie prezentują się także w donicach czy pojemnikach - wtedy jednak na zimę będą potrzebować okrycia. Warto dbać o bukszpany, bo o ile nie przemarzną, są to rośliny długowieczne i mogą przez długie lata cieszyć oko.
Obwódka trawnika z bukszpanu drobnolistnego ‘Faulkner’
Pamiętajmy jednak, że bukszpan zawiera substancje lecznicze, ale także trujące.
Dlatego na wszelki wypadek najlepiej nie sadzić krzewów bukszpanu w ogrodach, do których łatwy dostęp będą miały dzieci - soczyście zielone listki albo owoce, najbardziej szkodliwe, mogą wydać się atrakcyjne dla najmłodszych.
Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.
Zamów Projekt Ogrodu »