Ostatnimi laty przeżywa renesans popularności i święci triumfy w zieleni miejskiej – hortensja to niezwykła propozycja do każdego typu ogrodu.

Hortensja - rabata przy murze

Informacje oraz propozycję rabaty z hortensją w roli głównej opracowała Urszula Kisilewicz

W przykładowej rabacie hortensji towarzyszą funkie, gatunki okrywowe – kopytnik oraz runianka i kwitnące parzydło oraz tawułka japońska. 

Hortensja ogrodowa

Hortensja drzewiasta

Hortensja drzewiasta – klasyka elegancji. Jej najbardziej znana odmiana ‘Anabelle’ to duży krzew, dorastający do 1,5m.

Piękne półkuliste beżowe kwiaty pojawiają się latem na końcach tegorocznych pędów – co oznacza, że można je mocno przycinać wiosną.

Hortensja drzewiasta

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa – posiada wiechowate, stożkowate kwiatostany. W zależności od odmiany mogą one być luźniejsze (np. odmiana ‘Pink Diamond’) lub pełniejsze i w kolorach od beżu po ciemny róż. Może dorosnąć nawet do 2-2,5m wysokości i jest dość odporna na mrozy. Atrakcją tych hortensji są ich długo utrzymujące się kwiatostany. Możemy zostawić je po przekwitnięciu na krzewie, a one zaschnięte będą dekorowały rabatę przez całą zimę aż do kolejnego przedwiośnia.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa – najbardziej strojna z hortensji, znana z obfitych, pełnych kwiatów. Ich kolor zależy od podłoża, w glebie bardziej kwaśnej przyjmuje odcień niebieski, natomiast na zasadowej staje się bardziej różowy.

Hortensja ogrodowa jest dość podatna na mrozy, wymaga okrywania i kwitnie na zeszłorocznych pędach, a więc uwaga przy przycinaniu !

Wszystkie hortensje lubią stanowiska słoneczne do półcienistych, osłonięte od wiatru.

Uwaga ! Hortensja to roślina lubiąca wypić, dlatego musimy zapewnić jej odpowiednie nawodnienie, szczególnie w upalne dni i uważać na dobór sąsiadujących gatunków.Bibliografia: Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny., Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2016

Możesz zamówić u nas wykonanie projektu Twojego ogrodu marzeń.

Możesz też spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl

Kategorie: Blog