Na obszarze ok. 400 m2 – częściowo już zagospodarowanym – Właściciele chcą stworzyć mało wymagający ogród w nowoczesnym stylu. W ogrodzie powinny się znaleźć między innymi kwitnące krzewy oraz trawy ozdobne.

Projekt w nowoczesnym stylu, który spełnił oczekiwania Właścicieli opracował Damian Brachaczek.

Nowoczesny klimat ogrodu wprowadzą prostokątne kształty wytyczonych rabat. Skupienie nasadzeń przy ogrodzeniu oraz w geometrycznych grupach o zróżnicowanej wysokości, zapewni dobrą widoczność całości terenu oraz łatwą pielęgnację ogrodu. Projekt zakłada wprowadzenie niewymagających gatunków krzewów, formowanych żywopłotów, roślin cebulowych, bylin lata i jesieni oraz traw ozdobnych z częściowym pozostawieniem niektórych drzew i krzewów.

Pasowy układ nasadzeń wydłuży optycznie przestrzeń ogrodu. Grupy roślin utworzą plamy kolorystyczne – zmieniające się i wzajemnie uzupełniające w kompozycji przez cały rok. Rośliny jako żywa dekoracja będą pełnić rolę osłony od działki sąsiada oraz funkcję maskującą ogrodzenie.

Wzdłuż ogrodzenia od strony wschodniej zaprojektowano rabatę z zimozielonych krzewów, które wyeksponują podsadzone rośliny okrywowe w chłodnych kolorach. Dalej w kierunku południowo-zachodnim rabata przechodzi w rząd kosodrzewin szczepionych na pniu – podsadzonych niskimi trawami, intensywnie zielony żywopłot z laurowiśni wschodniej oraz szpaler wąskich miłorzębów dwuklapowych w odmianie 'Tit’, które pięknie wybarwią się jesienią na złoty kolor.

Od strony wschodniej grupa żywotników będzie stanowić ciemnozielone tło dla innych kwitnących gatunków krzewów – hortensji, różaneczników, pierisów, kalmii oraz traw ozdobnych. Ponadto zaprojektowano w tym miejscu okrywowe byliny, które wypełnią najniższe piętro rabaty.

Narożnik działki od strony zachodniej będzie przeznaczony na relaks i odpoczynek, z miejscem na drewnianą ławkę, huśtawkę lub hamak. Wyraźnym akcentem kompozycyjnym będzie grujecznik japoński posadzony tuż przy ławce. Drzewo to, oprócz pięknie przebarwiających się liści, wytwarza aromat przypominający zapach piernika. Dla zapewnienia zaciszności tego miejsca wprowadzono wybarwiający się intensywnie szpaler krzewów oraz pnącze bluszcza pospolitego na ogrodzeniu. Pod drzewem zakwitać będą rośliny okrywowe oraz niskie trawy ozdobne.

Doskonałym miejscem dla roślin jest także taras przy domu. Dzięki dobrej ekspozycji ustawiono na nim donice z roślinami jednorocznymi oraz trawami ozdobnymi jako dopełnienie kompozycji. Kwitnące trawy ozdobne powiewając na wietrze będą umilać odpoczynek na słonecznym tarasie, z którego można podziwiać rozległy ogród od strony południowo-zachodniej. Taras otaczać będą liczne kwitnące byliny, krzewinki oraz trawy ozdobne.

Wiosną zakwitną rośliny w białych, fioletowych, różowych oraz niebieskich kolorach – również rośliny cebulowe.

Latem ozdobą ogrodu będą kwitnące na fioletowo: lawenda, przetacznik kłosowy, szałwia czy kocimiętka. Białym i różowym akcentem będą kwiaty jeżówek w odmianach, kwiatostany odętki wirginijskiej oraz liatry kłosowej. Szczególną dekoracją będą hortensje posadzone w grupach oraz kwitnący krzew budleji Dawida przyciągający motyle. W zacienionych miejscach gatunki kwitnące na biało: tiarella sercolistna, funkie, runianka japońska oraz barwinek w odmianie.

Z końcem lata i początkiem jesieni zakwitną wrzosy w odmianach, rozchodniki okazałe oraz trawy ozdobne – rozplenice, trzcinniki, śmiałki darniowe – których kwiaty wdzięcznie kołysać się będą na wietrze przez niemal całą jesień i zimę. Wzrok przyciągną rośliny wybarwiające się na różne odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Z pewnością zwrócimy uwagę na trzmielinę oskrzydloną w odmianie ‘Compactus’, pięknie wybarwiającą się na ognisto czerwony kolor.

Projekt ogrodu zakłada wprowadzenie gatunków niezbyt wymagających i łatwych w pielęgnacji, a jednocześnie zapewniających ciekawy i barwny efekt przez cały rok.

Zamów u nas wykonanie projektu ogrodu Twoich marzeń

Możesz też spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając naszej aplikacji do projektowania ogrodów zaprojektuj-ogrod.pl