Właściciele działki mają wizję stworzenia ogrodu, który będzie połączeniem tradycji z nowoczesnością. Ma być to ogród łatwy w utrzymaniu, a jednocześnie dekoracyjny i elegancki. Ulubionymi roślinami właścicieli są trawy ozdobne, hortensje, lawenda i sosny.

Projekt aranżacji zgodny z wizją właścicieli opracowała Magdalena Wysokińska.

Wizualizacja - ogród łatwy w utrzymaniu
Widok projektu ogrodu z góry

Ogród został podzielony na kilka stref o różnych funkcjach. Pierwsza strefa obejmuje część frontową i jest to strefa reprezentacyjna. Pomiędzy wjazdem a wejściem do budynku zaprojektowano rabatę żwirową, na której znajdzie się ozdobny krzew dereń kousa oraz jodła kalifornijska ‘Compacta’, a także hortensja bukietowa ‘Silver Dollar’, rozplenica japońska 'Hameln’, miniaturowe sosny górskie i szałwia.

Wizualizacja ogród łatwy w utrzymaniu
Strefa reprezentacyjna ogrodu

Od strony drogi ogrodzenie przesłonięte zostanie szpalerem z miskantów w odmianie ‘Zebrinus’ oraz punktowymi nasadzeniami jałowców ‘Blue Arrow’, całość podsadzona zostanie lawendą i rozplenicą japońską 'Hameln’.

Rabata z różanecznikami i rozplenicą japońską

W narożniku pod istniejącym drzewem, zaprojektowano pół-cienistą rabatę z różanecznikami o białych, różowych, fioletowych barwach, tawułkami chińskimi, jałowcami płożącymi i rozplenicą japońską. W strefie tej wytyczona została również ozdobna rabata żwirowa przy budynku. Na rabacie zaprojektowane zostały lawendy, juki karolińskie, trawy ozdobne oraz magnolia w odmianie ‘Randy’.

Wizualizacja ogród łatwy w utrzymaniu
Szpaler z hortensji bukietowych wzdłuż ogrodzenia

W kolejnej strefie – przejściowej – wytyczono ścieżkę z kostki oraz rabatę wzdłuż ogrodzenia. Na rabacie zaprojektowano mononasadzenia z hortensji bukietowych ‘Limelight’, zakończone grupą różaneczników w odmianach. Wzdłuż ogrodzenia wprowadzono szpaler z hortensji bukietowych ‘Silver Dollar’ podsadzonych irgą ‘Major’, a na ogrodzeniu wprowadzono zimozielony bluszcz pospolity.

Wizualizacja ogród łatwy w utrzymaniu
Rabata przy domu – miskanty chińskie, juka i lawenda

W części południowej zaprojektowano rabatę przy elewacji, na której znajdą się miskanty chińskie, rozplenice japońskie, jałowce, juki karolińskie, rozchodniki ‘Sturdust’, lawenda i miniaturowe sosny.

Wizualizacja ogród łatwy w utrzymaniu
Strefa rekreacyjno-wypoczynkowa

W strefie rekreacyjno-wypoczynkowej, z istniejącego tarasu poprowadzono ścieżkę do rabaty z brzozami, gdzie na drewnianych stelażach  przymocowane zostaną hamaki.  Pomiędzy brzozami zaprojektowano nasadzenia traw ozdobnych, szałwii, tawułek chińskich, rozchodników i żurawek.

Wizualizacja ogród łatwy w utrzymaniu
Nasadzenia traw ozdobnych i żurawek pod brzozami

Ogrodzenie od strony południowej przesłonięto tujami i bluszczem pospolitym. Przed tujami nasadzono trawy ozdobne podsadzone jałowcami, a w narożnikach rabaty zastosowano kilka odmian krzewuszek.

W południowo-wschodnim narożniku wprowadzono strefę z krzewami owocowymi i zaproponowano miejsce na zioła w konspekcie.

Wizualizacja ogród łatwy w utrzymaniu
Ogród osłoni żywopłot z dereni 'Sibirica’

Wzdłuż ogrodzenia od strony wschodniej wprowadzano żywopłot z dereni ‘Sibirica’, a przed nimi hortensje, miskanty, miniaturowe sosny, tawułki, żurawki oraz jałowce płożące. W północnym fragmencie ogrodu pozostawiono część trawnikową, jako miejsce do gry w badmintona. W części tej ogrodzenie przesłonięto szpalerem z tui oraz dereni ‘Sibirica’.

Wizualizacja ogród łatwy w utrzymaniu

Wszystkie rabaty zostały rozdzielone od trawnika kostką brukową, co również sprawi, że będzie to ogród łatwy w utrzymaniu. Rabaty wzdłuż ogrodzenia oraz pod brzozami wypełnione zostały korą, natomiast wokół budynku oraz pomiędzy wjazdem a wejściem – grysem granitowym.

Zamów u nas wykonanie projektu ogrodu Twoich marzeń.

Możesz też spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając naszej aplikacji do projektowania ogrodów zaprojektuj-ogrod.pl

Kategorie: Projekty Ogrodów