Podjęliśmy wyzwanie – stworzenia nowoczesnej aranżacji, zielonej enklawy osłoniętej od sąsiednich działek i mało wymagającej w utrzymaniu. Projekt spełniający oczekiwania właścicieli opracowała Magdalena Wysokińska.

Kompozycja ogrodu została oparta na liniach prostych, a całość założenia podzielono na kilka stref funkcjonalnych.

Pierwsza strefa – reprezentacyjna – obejmuje część frontową. Pomiędzy wjazdem a wejściem pozostawiono istniejące nasadzenia rozplenicy japońskiej i hortensji, a przy budynku zaprojektowano rabatę ozdobną z podobnymi nasadzeniami (hortensja bukietowa ‘Silver Dollar’, rozplenice japońskie, przetaczniki oraz kuliste tuje ’Danica’).

Ogrodzenie od strony drogi przesłonięte zostanie żywopłotem z cisów. Przed ścieżką do śmietnika wprowadzono rabatę z klonami ‘Globosum’, hortensjami bukietowymi i trawami ozdobnymi oraz jałowcem płożącym. Sam śmietnik przesłonięto kolumnowymi cisami i szałwią. Od strony zachodniej ogród zamyka rabata z żywopłotem formowanym z cisów, hortensjami, trawami ozdobnymi, jałowcami płożącymi, szałwią, przetacznikiem i liatrą kłosową. Strefę zamyka rabata poprzeczna z miskantami chińskimi w odmianie ‘Zebrinus’.

Druga strefa – przejściowa – obejmuje część zachodnią ogrodu.

Wzdłuż ogrodzenia zaprojektowano nasadzenia przesłaniające z dereni w odmianie ‘Sibirica Variegata’ podsadzonych rozplenicą japońską ‘Hameln’.

Trzecia strefa – wypoczynkowa – obejmuje część południową ogrodu.

Przy istniejącej pergoli przesłaniającej taras zaprojektowano rabaty bylinowe oraz wprowadzono swobodne zejście. Na rabatach znajdą się kuliste tuje ‘Danica’, szałwia, liatra w odmianach oraz rozplenica japońska. Wzdłuż ogrodzenia od strony wschodniej zaprojektowano żywopłot formowany z cisów, który zostanie powtórzony wzdłuż ogrodzenia od strony zachodniej. Dodatkowo w części zachodniej zaprojektowano rabatę z miskantami i cisami kolumnowymi.

Ogrodzenie od strony południowej obsadzone zostanie różnorodnymi nasadzeniami o charakterze ozdobnym i przesłaniającym. Wprowadzono trzy drzewa o kolumnowym pokroju. Drzewa podsadzono laurowiśnią w odmianie ‘Otto Luyken’, szałwią, kulistymi tujami, liatrą kłosową, turzycami ‘Ice Dance’ oraz molinią ‘Variegata’.

Na rabacie na wprost tarasu zaprojektowano surmię ‘Nana’, sosny górskie, azalie japońskie i trawy ozdobne, wytyczono również miejsce na skrzynie przeznaczoną na uprawy.

Tło dla tej kompozycji stanowić będą hortensje i cisy kolumnowe oraz żywopłot z tui na sąsiedniej działce. Całość ogrodu utrzymana zostanie w stylu nowoczesnym, w nasadzeniach uwzględniono rytm i przejrzystość. Rabaty wypełnione zostaną grysem granitowym oraz bazaltowym, a obrzeża wykonane z kostki.

Zamów u nas wykonanie projektu ogrodu Twoich marzeń.

Możesz też spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając naszej aplikacji do projektowania ogrodów zaprojektuj-ogrod.pl