Na nasłonecznionej działce o powierzchni ok. 900 m2 Właściciele chcą urządzić ogród w naturalnym, krajobrazowym stylu. Ogród ma pełnić funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe dla rodziny z dziećmi. W wolnym czasie Właściciele lubią pielęgnować rośliny i nie są zwolennikami tuj.

Projekt spełniający oczekiwania opracowała Magdalena Wysokińska.

Kompozycja została oparta na liniach swobodnych, a całość podzielona na kilka stref.

W części frontowej ogrodu zaprojektowano miejsce na śmietniki, do którego poprowadzona została ścieżka z kostki. Pomiędzy ścieżką do budynku a podjazdem do garażu, zaprojektowano rabatę żwirową, na której znajdą się trzy miniaturowe świerki białe oraz miniaturowe sosny górskie, a także lawenda i rozplenice japońskie.

Rabata żwirowa zaprojektowana została również przy opasce, przed oknem narożnym. Znajdą się na niej również rozplenice, sosny i świerki miniaturowe oraz dodatkowo: wrzosy, hortensja dębolistna i niewielka magnolia.

Wzdłuż ogrodzenia w części frontowej wprowadzono rabatę z hortensjami bukietowymi i trawami ozdobnymi, a w narożniku zaprojektowano duży ozdobny krzew o wzniesionym pokroju – dereń kousa, podsadzony płożącymi cisami.

W drugiej strefie – przechodniej – wzdłuż ogrodzenia zaprojektowano rabaty przesłaniające i ozdobne, a przy budynku wytyczono ścieżkę z kostki prowadzącą na taras. W części południowej zastosowano żywopłot z cisów podsadzony hortensjami w kilku odmianach, różanecznikami, rodgersją kasztanowcolistną i turzycami.

Po drugiej stronie budynku zaprojektowano nasadzenia, dla których tłem będzie sąsiedni żywopłot. W części bardziej ocienionej zastosowano trzmielinę oskrzydloną ‘Compactus’, a w pozostałych fragmentach miskanty chińskie i tawuły japońskie.

Trzecia strefa – wypoczynkowo-rekreacyjna – obejmuje część zachodnią ogrodu. Zaprojektowano rabatę przesłaniającą w wyznaczonym przez Właściciela miejscu oraz rabaty wzdłuż ogrodzenia. Na rabacie w części południowo-zachodniej zaprojektowano drzewo o ozdobnych liściach – klon ‘Drummondii’. Klon został podsadzony roślinami do miejsc półcienistych tj. różanecznikami w kilku odmianach, rodgersjami oraz kiścieniem. W części bardziej wysuniętej wprowadzono sosny górskie, wrzosy i rozplenice japońskie.

Dalej wzdłuż ogrodzenia zastosowano trawy i hortensje bukietowe. Po przeciwnej stronie ogrodu zaprojektowano klona w odmianie ‘Flamingo’ w otoczeniu hortensji, tawuł japońskich, traw ozdobnych i niskich krzewów iglastych. Natomiast w narożniku wprowadzono kalinę koralową i różaneczniki w kilku odmianach.

Przestrzeń wokół tarasu została otoczona narożnymi rabatami żwirowymi. W części za garażem zaprojektowano klona palmowego w otoczeniu traw ozdobnych, miniaturowych świerków i sosen górskich oraz wrzosów. W części południowej tarasu powtórzono nasadzenia miniaturowych sosen, świerków, traw ozdobnych oraz wrzosów i wprowadzono dodatkowo jeżówki.

Elementem uzupełniającym rabat będą głazy ozdobne. Dodatkowo na tarasie i przy wejściu do budynku wprowadzono donice z lawendą. Przed trasem zastosowano płyty z kamienia naturalnego. Rabaty ramowane zostały kostką granitową ułatwiającą wykonywanie łuków. Wypełnieniem rabat w miejscach gęstych nasadzeń będzie kora, natomiast wokół luźno posadzonych roślin grys ogrodowy melanż.

Barierę pomiędzy strefą ogrodową a użytkowo-gospodarczą tworzyć będzie rytm nasadzeń dereni ‘Sibirica’ i cyprysików ‘Alumii’, zakończony kolumnowym drzewem. Nasadzenia te będą stanowić tło dla kompozycji z traw ozdobnych, hortensji, sosen górskich i cisów płożących.

Przejście do strefy użytkowo-gospodarczej przesłonięte zostanie dodatkowo rabatą w trawniku. Rabata będzie kwitnącą wyspą, składającą się z jeżówek, traw ozdobnych, budlei, rozchodników, ostróżek, liatry i sosen. Uzupełnieniem kompozycji będą głazy ozdobne.

Zamów u nas wykonanie projektu ogrodu Twoich marzeń.

Możesz też spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając naszej aplikacji do projektowania ogrodów zaprojektuj-ogrod.pl