Porady

A jak ASTERACEAE czyli astrowate - ogrodowe ABC

Zaczynamy nowy cykl - Ogrodowe ABC ! Będziemy w nim krótko i na temat przybliżać poszczególne gatunki czy tajniki ogrodnictwa.

Znajdziecie tu roślinne ciekawostki, pomysły do ogrodu, najważniejsze pojęcia, a na początek ASTERACEAE, czyli astrowate. 

Ciekawostki, zdjęcia i propozycję rabaty opracowała Urszula Kisilewicz.

  • Astrowate to jedna z najliczniejszych rodzin wśród roślin. Należy do niej ponad 20 tysięcy gatunków roślin, przede wszystkim jednorocznych, dwuletnich i bylin, występujących niemal na całym świecie i we wszystkich strefach klimatycznych. Jest ich tak dużo i tak łatwo dostosowują się do panujących warunków, że gatunki z tej rodziny stanowią w wielu środowiskach nawet do 10% wszystkich gatunków lokalnej flory.


  • Nazwa Asteraceae pochodzi od łacińskiego słowa Aster - gwiazda. Jest to również łacińska i polska nazwa popularnej u nas, kwitnącej latem aż do jesieni, rośliny. Rodzinę astrowatych można nazywać także Compositae, czyli złożone (jest to starsza, ale również aktualna nazwa tej rodziny). Odnosi się ona do budowy kwiatostanów - tak zwanych koszyczków, złożonych z mnóstwa malutkich kwiatów. Z daleka pojedyncze kwiatostany wyglądają jak jeden, gęsty kwiat.   • Większość gatunków jest więc dekoracyjna podczas kwitnienia i nadaje się do obsadzenia rabat. Ale uwaga alergicy! Niektóre astrowate mogą uczulać!  Bylica pospolita jest jedną z najważniejszych przyczyn zapalenia alergicznego.


  • W Polsce z rodziny Asteraceae występują przede wszystkim rośliny zielne. Rudbekia, stokrotka, aksamitka, mlecz, nagietek, złocień (“chryzantema”), cynia czy dalia. Są wśród nich także rośliny użytkowe: słonecznik - wykorzystywany do produkcji oleju, miododajna nawłoć - przywołuje pszczoły do ogrodu, czy przydatne w ziołolecznictwie rumianek, wrotycz, podbiał.  • Do astrowatych należą nawet rośliny warzywne ! Kto by pomyślał, że karczochy  czy cykoria mają coś wspólnego ze stokrotką !


Kwiatostany karczocha – jadalne jego mięsiste fragmenty


Słoneczna rabata bylinowa z roślin astrowatych - dzielżan, jeżówka, krwawnik i rudbekie.
Towarzyszą im trawy ozdobne (trzcinnik i rozplenica) oraz liliowce. Bujne i cieszące oko wyrastają zaledwie w kilka miesięcy, praktycznie "z niczego".Różnorodność wielkości, barw i kształtów kwiatów Asteraceae, to bogactwo i niezliczone możliwości do tworzenia barwnych kompozycji w ogrodzie.
Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 18.04.2018
Kategoria: Porady
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi