Porady

C jak CLEMATIS - ogrodowe ABC

Może ozdobić pustą ścianę albo fragment muru. Może opleść trejaż, stanowiąc osłonę od sąsiadów czy ruchliwej drogi albo tworząc miły zakątek. Może być alternatywą dla roślin okrywowych. Clematis - jedno z najpopularniejszych i najładniej kwitnących pnączy w naszym klimacie.
Odmiany wielkokwiatowe powojników: ‘Blue Light’, ‘Isago’, ‘Polish Spirit’, ‘Matka Urszula Ledóchowska’, ‘Kermesina’, ‘Generał Sikorski’
w aplikacji zaprojektuj-ogrod.pl


Informacje o clematisach przygotowała Urszula Kisilewicz.

Clematis to łacińska nazwa powojników. Gatunki występujące w Polsce dzielimy na wielkokwiatowe - o dużych, bardzo dekoracyjnych kwiatach oraz odmiany botaniczne i bylinowe - odporniejsze i łatwiejsze w uprawie o mniejszych, ale bardzo licznych kwiatach.
Powojniki wspinają się po podporach za pomocą ogonków liściowych . To oznacza, że najlepiej sadzić je w pobliżu siatek, trejaży, pergoli - o dość cienkich poprzeczkach lub linkach, wokół których będą mogły się owinąć gałązki. W innym przypadku, nie znajdując możliwości do pięcia się w górę, będą pokładały się po podłożu. Niektóre odmiany powojników są także stosowane z założenia jako rośliny okrywowe.


Powojniki ‘White Swan” oraz ‘Ballet Skirt’ - odmiany botaniczne
w aplikacji zaprojektuj-ogrod.pl


Przy wyborze odmiany clematisów, należy zwrócić uwagę nie tylko na walory dekoracyjne. Ważne jest także wymagane przez nie stanowisko, pielęgnacja oraz konieczność cięcia. Niektóre odmiany wymagają również okrycia na zimę czy zacienienia podstawy.
Jeśli na pielęgnację powojników możemy poświęcić niewiele czasu, najlepiej będzie zdecydować się na odmiany botaniczne.
Odmiany dostępne w aplikacji zaprojektuj-ogrod.pl nie wymagają cięcia, są łatwe w uprawie i nadają się na stanowiska słoneczne oraz półcieniste.
Powojniki “Polish Spirit’ oraz ‘Ballet Skirt’ na trejażu


Powojniki, jak wszystkie pnącza, można z powodzeniem sadzić w pobliżu trejaży, płotków, krat i pergoli do zacieniania ścieżki lub tarasu, a także przy ogrodzeniach (jako atrakcyjne “żywopłoty”), czy murkach i ścianach, zapewniając im odpowiednie siatki lub podpory.

Zajmują niewielką powierzchnię, a ich bujna zieleń i mnogość kwiatów w prosty sposób uatrakcyjnią każdy ogród czy taras.

Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 19.06.2018
Kategoria: Porady
Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi