Porady

D jak DĄB - ogrodowe ABC

Klasyka gatunku, duma polskich lasów, potężny, rozłożysty, długowieczny, odporny.

Dąb - synonim siły i wytrwałości. 


Dąb szypułkowy w przydomowym ogrodzie (wizualizacja na podstawie aplikacji zaprojektuj-ogrod.pl)

Informacje i ciekawostki o tym pięknym drzewie przygotowała Urszula Kisilewicz.

Najczęstszym gatunkiem dębu występującym w Polsce jest dąb szypułkowy (Quercus robur).

Jego szeroka korona wpisała się na stałe w tradycyjny polski krajobraz. To właśnie ten gatunek, dzięki swojej długowieczności i okazałym rozmiarom, najczęściej ustanawia się pomnikiem przyrody. Tak jak słynny Dąb Bartek czy Dąb Jagiełły w Puszczy Białowieskiej, pod którym miał odpoczywać podczas polowania sam król. 


Wieloletni dąb szypułkowy na Szlaku Dębów Królewskich i Książąt Litewskich w Puszczy Białowieskiej


W Polsce występuje naturalnie także inny gatunek dębu: dąb bezszypułkowy (Quercus petrea). Podobny do swojego bardziej znanego kuzyna, różni się od niego pojedynczymi cechami morfologicznymi, jak kształt liści, pokrój korony czy obecność szypułek żołędzi.  

Dęby od lat są obecne w kulturze - ich mocne drewno wykorzystuje się w budownictwie (stolarka, wodne, beczki), stanowią źródło pożywienia (żołędzie zjadane przez leśne zwierzęta), leczą, a nawet, według podań, mają magiczne moce. 

Na terenie Polski występują też obce gatunki dębów - jak np. przywieziony z Ameryki Północnej dąb czerwony (Quercus rubra), który powoli wypiera rodzime gatunki, jest rośliną inwazyjną. Mimo to, jest on ciągle wykorzystywany ze względu na swoje walory dekoracyjne. Liście dębu czerwonego, większe i ostro zakończone, jesienią przebarwiają się na żywo pomarańczowo i czerwono, tworząc barwne plamy.


Dęby czerwone jesienią (wizualizacja na podstawie aplikacji zaprojektuj-ogrod.pl)

Przy sadzeniu dębów w ogrodzie warto pamiętać, że ich liście rozkładają się bardzo powoli, uniemożliwiając w ten sposób rozwój innych roślin. Jeśli zależy nam na eleganckim trawniku, musimy pamiętać o dokładnym zgrabieniu opadłych liści.

bibliografia: Łukasz Łuczaj, Dzika Kuchnia, WNK 2013


Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 4.09.2018
Kategoria: Porady
Ostatnia aktualizacja: 4.09.2018
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi