Porady

E jak ERICACEAE czyli wrzosowate - ogrodowe ABC

Rodzina roślin kwasolubnych, czyli rosnących najlepiej na glebie o kwaśnym odczynie, najczęściej lekkiej i przepuszczalnej.

Do roślin wrzosowatych należą, jak łatwo zgadnąć, wrzosy i wrzośce, ale także bujnie kwitnące różaneczniki i azalie, pierisy oraz kalmie. 


Rabata - wrzosowisko (wizualizacja na podstawie gotowej rabaty z aplikacji zaprojektuj-ogrod.pl)


Istotne informacje o wrzosowatych zebrała Urszula Kisilewicz

Wrzosy i wrzośce to gatunki, które najładniej rosną w pełnym słońcu, na lekkich, piaszczystych glebach, nawet jałowych. Duża liczba różnorodnych odmian zadowoli nawet najbardziej wybrednych i wymagających. Najlepszy efekt uzyskamy sadząc kilka czy kilkanaście sztuk obok siebie, tworząc w ten sposób barwną plamę. Należy tylko pamiętać o przycinaniu: kwitnące wiosną wrzośce tniemy w maju, a jesienne wrzosy - późną jesienią, lub wczesną wiosną. Dzięki temu rośliny ładnie się rozkrzewią, nie powstaną dziury ani wyrwy.

Rośliny z rodziny wrzosowatych są bardzo zróżnicowane: od niewielkich krzewinek do potężnych krzewów; gatunki zimozielone, półzimozielone oraz z liśćmi sezonowymi; rośliny rosnące w pełnym słońcu, wymagające osłony podczas upałów i gatunki półcieniste.

Co ważne, wszystkie wrzosowate potrzebują ściółkowania - grubość kory lub innego materiału powinna stale wynosić około 5 cm, w ten sposób zabezpieczymy ziemię wokół roślin przed nadmiernym wysychaniem.


Różaneczniki i azalie na rabacie (wizualizacja na podstawie aplikacji zaprojektuj-ogrod.pl)


Najliczniejszą grupą roślin wrzosowatych są różaneczniki i azalie - znajdziemy wśród nich mnóstwo odmian, kolorów, pokrojów i zastosowań.

Bujne, obfite kwiaty, o intensywnych kolorach z pewnością staną się atrakcją ogrodów. Zimozielone liście różaneczników i azalii japońskich są ozdobne także zimą. Pamiętajmy jednak, są to rośliny dość wrażliwe na mróz i najlepiej im będzie na stanowiskach półcienistych.


Rabata wrzosowata z uzupełniona jukami, jałowcami i trawami (wizualizacja na podstawie aplikacji zaprojektuj-ogrod.pl)


Do grupy roślin wrzosowatych należą też mniej znane gatunki, jak na przykład pierisy japońskie, kalmie, golterie, a także nieodzowne na wrzosowiskach żurawiny czy borówki.

Prezentowane rabaty są gotowe - czekają w aplikacji zaprojektuj-ogrod.pl. Wklej je do swojego ogrodu lub zainspiruj się i stwórz własną rabatę z roślinami wrzosowatymi.

Bibliografia: Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny., Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2011


Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 21.09.2018
Kategoria: Porady
Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi