Porady

F jak FUNKIA - ogrodowe ABC

Funkia, Hosta to jej łacińska nazwa. Popularna i atrakcyjna bylina.

Niezliczona liczba odmian, różnorodność kształtów i kolorów liści powodują że jest chętnie sadzona zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w przestrzeni miejskiej. 


Ciekawostki dotyczące tej rośliny przygotowała Urszula Kisilewicz.

Funkie najlepiej czują się w wilgotnej glebie, w półcieniu i cieniu, dlatego często stosowane są jako np. rośliny okrywowe pod drzewa lub w miejscach mało nasłonecznionych.

Są dostępne także odmiany, które można sadzić w pełnym słońcu, jednak wtedy należy tym bardziej pamiętać o regularnym podlewaniu. 


Odmiany funkii w ogrodzie przydomowym (fot. M. Czarnecka)


Hosty to byliny, rozwijające swoje liście wczesną wiosną. Bardzo szybko tworzy się gęsta poduszka dość grubych, mięsistych liści.

W zależności od odmiany są one mniej lub bardziej podłużne, z charakterystyczną sercowatą nasadą. Ciemnozielone, żółtozielone, niebieskawe, z jasnymi przebarwieniami, białymi marginesami - wybór jest naprawdę duży.

Wiosną lub wczesnym latem pojawiają się niewielkie kwiaty, zebrane w kilka na długiej łodyżce,bladofioletowe lub białe.


Kwitnące funkie jako roślina okrywowa na krakowskiej Młynówce


Funkie najlepiej sadzić w miejscach cienistych, w parkach lub ogrodach pod koronami drzew, nad wodą, w ogrodach naturalistycznych, ale też orientalnych, w większej grupie, jako roślina okrywowa lub tylko pojedyncze okazy.

Dobrze wyglądają w pobliżu dużych roślin kwitnących (np. różaneczniki), innych roślin o ciekawych liściach (np. rodgersja) czy okrywowych (np. runianka, bluszcz); pięknie prezentują się na tle cegły i jasnych nawierzchni, np. żwirku. 


Rabata z hostami - wizualizacja na podstawie gotowej rabaty z aplikacji zaprojektuj-ogrod.pl


Rabata półcienista, dostępna w aplikacji zaprojektuj-ogrod, świetnie wpasuje się w teren pod wysokimi drzewami, które skutecznie ograniczają dostęp światła. Funkiom towarzyszą tutaj m.in. spektakularne rodgersje kasztanowcolistne, dąbrówki rozłogowe i parzydła leśne.

Bibliografia: Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny., Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2011


Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 9.11.2018
Kategoria: Porady
Ostatnia aktualizacja: 9.11.2018
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi