Aktualności

H jak HORTENSJA - ogrodowe ABC

Ostatnimi laty przeżywa renesans popularności i święci triumfy w zieleni miejskiej - hortensja to niezwykła propozycja do każdego typu ogrodu.


Informacje oraz propozycję rabaty z hortensją w roli głównej opracowała Urszula Kisilewicz

W przykładowej rabacie hortensji towarzyszą funkie, gatunki okrywowe - kopytnik oraz runianka i kwitnące parzydło oraz tawułka japońska. 


Hortensja drzewiasta - klasyka elegancji. Jej najbardziej znana odmiana ‘Anabelle’ to duży krzew, dorastający do 1,5m.

Piękne półkuliste beżowe kwiaty pojawiają się latem na końcach tegorocznych pędów - co oznacza, że można je mocno przycinać wiosną.


Hortensja bukietowa - posiada wiechowate, stożkowate kwiatostany. W zależności od odmiany mogą one być luźniejsze (np. odmiana ‘Pink Diamond’) lub pełniejsze i w kolorach od beżu po ciemny róż. Może dorosnąć nawet do 2-2,5m wysokości i jest dość odporna na mrozy. 

Atrakcją tych hortensji są ich długo utrzymujące się kwiatostany. Możemy zostawić je po przekwitnięciu na krzewie, a one zaschnięte będą dekorowały rabatę przez całą zimę aż do kolejnego przedwiośnia.


Hortensja ogrodowa - najbardziej strojna z hortensji, znana z obfitych, pełnych kwiatów. Ich kolor zależy od podłoża, w glebie bardziej kwaśnej przyjmuje odcień niebieski, natomiast na zasadowej staje się bardziej różowy.

Hortensja ogrodowa jest dość podatna na mrozy, wymaga okrywania i kwitnie na zeszłorocznych pędach, a więc uwaga przy przycinaniu !


Wszystkie hortensje lubią stanowiska słoneczne do półcienistych, osłonięte od wiatru.

Uwaga ! Hortensja to roślina lubiąca wypić, dlatego musimy zapewnić jej odpowiednie nawodnienie, szczególnie w upalne dni i uważać na dobór sąsiadujących gatunków.


Bibliografia: Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny., Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2016


Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 13.03.2020
Kategoria: Aktualności
Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi