Aktualności

Kolory jesieni w ogrodzie

Jesień to nie tylko czas melancholii, pożegnania z latem i przygotowania na chłodniejsze dni. Koniec sezonu w ogrodzie również może być kolorowy i ciekawy. Wszystko zależy od tego jakie rośliny zaplanujemy w swoim otoczeniu – dlatego warto wiedzieć, które są szczególnie atrakcyjne także jesienią.  
 Miłorząb japoński (Ginkgo biloba)
 
Pochodzące z Japonii drzewo odkryte stosunkowo niedawno dla europejskich terenów zieleni. Od wiosny ozdabia ogród intensywnie zielonymi liśćmi i regularnym pokrojem, ale dopiero jesienią zachwyca swoim jednorodnym przebarwieniem. Złote liście przyciągają wzrok i ożywiają otoczenie.
Miłorząb jest dostępny w polskich szkółkach w różnych odmianach, również o niższym pokroju czy w formie karłowej – dzięki czemu nawet w miniaturowym ogrodzie znajdzie się dla niego miejsce. Dzięki wysokiej odporności na zanieczyszczenia dobrze poradzi sobie także w trudnych warunkach miejskich. Uwaga tylko na szkodniki! Nornice szczególnie upodobały sobie korzenie miłorzębu i w terenach podmiejskich mogą uszkadzać rośliny. 
 
Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum
 
Ciekawą rośliną atrakcyjną jesienią jest grujecznik. Jego liście nie tylko ładnie się przebarwiają na żółto, pomarańczowo i łososiowo, ale także delikatnie pachną podczas wilgotnych dni – przypominając zapach piernika i korzennych przypraw. 

Dodatkowo grujecznik zachwyca także wiosną, gdy równocześnie z drobnymi kwiatami, rozwijają się czerwone lub fioletowe wiosenne listki.To atrakcyjne drzewo ożywi ogród i nada mu niecodziennego charakteru. 

 

 

 

Klon polny (Acer campestre

 Przykładem na pięknie przebarwiające się drzewo z europejskiego ogródka jest klon polny. Drobne liście, przez cały sezon ciemnozielone, jesienią zabarwiają się na głęboki, pomarańczowo-żółty kolor, nadając otoczeniu zupełnie nowy wizerunek. 

 

 

 

Oczar pośredni ‘Jelena’ (Hamamelis x intermedia ‘Jelena’

 Wśród roślin krzewiastych niewątpliwą atrakcją może stać się w ogrodzie krzew oczaru. Przez cały sezon zielony, a jesienią zmienia się w jaskrawą, czerwono-pomarańczową „kulkę”, która przyciągnie wzrok i ożywi pejzaż. 

Oczar to nie tylko barwna plama jesienią. Jest on również jednym ze zwiastunów wiosny, ponieważ zakwita przed rozwojem liści, często nawet jeszcze przed odejściem zimy, a mocno pomarańczowe lub żółte kwiaty pięknie odcinają się na tle śniegu. 

 

 

 

 

Winobluszcz trójklapowy ‘Veitchii’ (Parthenocissus tricuspidata 'Veitchii'

 Wśród bogatej oferty zmieniających jesienią kolor pnączy, pięknym przykładem jest winobluszcz - malowniczo wspinający się na mury i elewacje. W okolicach października liście z ciemnozielonych zaczynają się przebarwiać całą gamą kolorów – od pomarańczowego, przez czerwony do ciemno bordowego. Uwaga tylko na miejsce sadzenia, gdyż winobluszcz trójklapowy może u nas przemarzać. Preferuje stanowisko osłonięte i najlepiej słoneczne. 

 

 

 

Buk pospolity ‘Purple Fountain’ (Fagus sylvatica ‘Purple Fountain’) 

 Przez cały sezon utrzymuje niezwykłe, purpurowe zabarwienie, jesienią natomiast liście przebarwiają się na żółto-bordowo. Wraz z ciekawym pokrojem tworzy niesamowite wrażenie i efekt „niespodzianki” w ogrodzie.

 

 

 
Budleja Dawida ‘Black Knight’ i ‘White Profusion’ (Buddleja davidii)
 
Przed zimą rośliny przygotowują się do spoczynku, ale niektóre kwitną nawet późną jesienią, aż do pierwszych przymrozków.
Do takich niezwykłych krzewów należy budleja. Kwitnie bardzo obficie i długo. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w czerwcu, a ostatnie cieszą oko jeszcze w październiku. Dodatkowo, kwiatostany pięknie pachną i przyciągają malownicze motyle i owady.  
 
 
 
 
 
  
Pęcherznica kalinolistna ‘Luteus’ (Physocarpus opulifolius ‘Luteus’
 
Kolory jesienią to nie tylko liście czy kwiaty. Na przełomie października i listopada ogród zdobią również liczne owoce, często utrzymujące się na gałęziach przez zimę. 
Pęcherznica kalinolistna prezentuje się atrakcyjnie przez cały rok. Wczesną wiosną wypuszcza młode, pomarańczowożółte listki, które następnie przebarwiają się na zielono. Na przełomie wiosny i lata kwitnie blado różowo, aby jesienią zachwycać ciekawymi czerwono-brązowymi owocami, szeleszczącymi po zaschnięciu. I to właśnie te owoce nadają niezwykłego charakteru krzewom pęcherznicy.
 
 
 
 
 
 
 
Jabłoń ‘Ola’ (Malus ‘Ola’)
 
Jesienią owocują rośliny sadownicze, ale owocują również rośliny ozdobne spotykane głównie w ogrodach przydomowych.
Drobne owoce jabłonki pojawiają się w październiku i mogą utrzymywać się na drzewie przez całą zimę. 
 
 
 
 
 
 
Rokitnik wąskolistny (Hippophae rhamnoides)

To ciekawy gatunek dużego krzewu, na którym już w sierpniu pojawiają się pomarańczowe owoce, pozostające na gałęziach nawet do zimy. Są one bardzo zdrowe, soczyste i pełne witamin, stąd ich coraz częstsze wykorzystanie w przetworach. Rokitnik może być atrakcyjny także zimą, gdy owoce nie zostaną zerwane, bardzo ciekawie będą się odcinać od bieli śniegu.
 

Warto już teraz rozejrzeć się dookoła i wybrać najlepsze do naszego ogrodu rośliny, aby w następnym roku feeria barw nie skończyła się wraz z nadejściem chłodów, ale cieszyła oczy żywymi kolorami aż do pierwszego śniegu.

Artykuł przygotowała Urszula Kisilewicz w oparciu o literaturę: 

Seneta W., Dolatowski J., Dendrologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008

Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny., Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2011 
 
 

Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 27.11.2014
Kategoria: Aktualności
Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi