Aktualności

Ogród sensoryczny - przyjemne dźwięki

Ogród to nie tylko wielobarwne kwiaty czy różnorodne odcienie zieleni. Ważne dla naszego odbioru danej przestrzeni są również dźwięki - warto podczas projektowania przestrzeni zwrócić na nie uwagę.
Może to być na przykład śpiew ptaków czy szum liści, ale też mniej przyjemny odgłos tłocznej ulicy lub hałas maszyn.
Jeśli na tarasie słyszymy szum z ulicy – warto zastanowić się nad odgrodzeniem od tej strony za pomocą szpaleru drzew lub grupy krzewów.Jak więc wprowadzić przyjemne dźwięki do naszego ogrodu?
  • SZUM LIŚCI
Tutaj najlepiej sprawdzą się wszystkie drzewa lub krzewy o długich, niesztywnych pędach lub gęstych liściach, które poruszane wiatrem będą przyjemnie szumieć. Do najbardziej „głośnych” gatunków możemy zaliczyć wierzbę płaczącą, brzozy, topole i inne liściaste. Nie polecamy jedynie roślin iglastych – liście w formie igieł i gęste korony czynią z iglaków lepsze gatunki raczej na dźwiękochłonne ściany niż szumiące ozdoby.


Szumiące pędy wierzby płaczącej


Z roślin bylinowych warto zwrócić uwagę na trawy. Podmuchy wiatru poruszają pędy i kwiatostany miskantów, trzcinnika czy mozgi, długie liście bambusów, kłosy drżączki.


  • WODA
Sprawdzonym, orientalnym sposobem na relaksujące dźwięki w ogrodzie jest woda. To nieodłączny składnik japońskich czy chińskich ogrodów. Wystarczy nawet niewielka fontanna, sadzawka czy mini-strumień, a ogród wzbogaci się o cichy szmer przelewającej się wody.


Sadzawka ogrodowa


  • PTAKI i OWADY ZAPYLAJĄCE
Choć koncerty ptaków wczesnym rankiem mogą mieć swoich przeciwników, trudno wyobrazić sobie prawdziwy ogród bez śpiewów i świergotów. Dlatego kolejnym krokiem do uzyskania przyjemnych odgłosów jest wybór roślin, które zachęcą słowiki czy sójki do urządzenia u nas gniazda.
O ptakach w ogrodzie pisaliśmy w innym artykule http://www.zaprojektuj-ogrod.pl/pl/Blog/Post/ptaki-w-ogrodzie


Budki lęgowe zachęcające ptaki do gniazdowania w ogrodzie


Dodatkowym atutem mogą być także owady zapylające – ale uwaga - tylko jeśli jesteśmy pewni, że nikt z domowników nie ma na nie alergii! Rośliny kwitnące, takie jak dzika róża, lipa, wiśnia lub inne owocowe zwabią pszczoły, które pracowicie zbierając nektar, napełnią ogród delikatnym brzęczeniem.


  • NAWIERZCHNIE
Poza odpowiednim doborem roślin, dźwięk do ogrodu możemy wprowadzić za pomocą nawierzchni. Odgłos kroków na żwirze, większych otoczakach, korze lub szyszkach – to wszystko ma inne brzmienie i nadaje wnętrzu inny charakter. Dobrym pomysłem jest stworzenie ścieżki dźwiękowej w ogrodzie, zwłaszcza takim, w którym często przebywają dzieci. Zestawienie obok siebie różnych typów nawierzchni pozwoli w formie zabawy wychwycić kontrast między nimi i zwrócić uwagę na aspekt dźwięku.


Dywan z jesiennych liści


Jesienią, w miejscach gdzie to jest możliwe, warto zostawić opadłe liście, nie tylko ze względu na ich role ekologiczne. Spacer po dywanie z opadłych liści jest niewątpliwie przyjemnym przeżyciem, dostarczającym także dźwiękowych atrakcji.


  • DEKORACJE
Kolejnym wschodnioazjatyckim pomysłem, który przyda się także w ogrodzie sensorycznym, jest użycie np. dzwonków wietrznych lub innych orientalnych zabawek. W Japonii obowiązkowe ze względu na swoje znaczenie, w naszym ogrodzie - swoim delikatnym postukiwaniem stworzą miły klimat.


Orientalna „zabawka” przelewająca wodę


A oto przykład ogrodu bogatego w dźwięki. Dominuje szumiąca brzoza i jarząb, pożyteczny także dla ptaków. Krzewy kwitnące i owocujące stanowiące barierę dźwiękową, zachęcają również do ogrodu owady i ptaki.
Szumiące trawy (miskant, trzcinnik, drżączka) i niewielki zbiornik wodny przy tarasie, czynią z niego odpowiednie miejsce do relaksu. Różnorodne nawierzchnie: drewniany podest, żwir oraz poprzerastane otoczaki dopełniają dźwiękowego charakteru ogrodu.
Artykuł o ogrodach sensorycznych kontynuuje Urszula Kisilewicz w oparciu o literaturę: 

Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny., Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2011


Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 26.01.2017
Kategoria: Aktualności
Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi