Aktualności

Ogród sensoryczny - czas na smak !

Pierwotnie, to właśnie ze względu na użyteczne plony sadzono rośliny w otoczeniu domów i gospodarstw. Jeszcze zanim doceniono ich niezwykłe zapachy, urocze barwy i kształty – drzewa i krzewy sadzone były z czysto praktycznych pobudek.

Teraz, nawet w typowo ozdobnych ogrodach, zwłaszcza tych miejskich, wraca moda na owoce.Drzewa i krzewy owocujące to niezbędny element także ogrodów sensorycznych – zjadanie owoców prosto z krzaka, bezpośrednie doznania dla kubków smakowych i duma z własnych plonów – tego nie może zabraknąć.

  • TRADYCYJNIE

Najważniejsze są oczywiście typowo owocowe drzewa i krzewy. Już niedługo, w drugiej połowie marca i na początku kwietnia, zacznie się najlepszy wiosenny okres sadzenia młodych drzewek. Do pysznych pewniaków należą wiśnie, śliwy oraz jabłonie. 

Gatunki owocowe cechują się dużą liczbą odmian, które różnią się między sobą wielkością, kolorem i smakiem owoców. Dodatkowo na cechy drzewek wpływają także podkładki, czyli ukorzenione rośliny, na których szczepi się daną odmianę. To od nich zależą najczęściej siła wzrostu i owocowanie. Przy zakupie dobrze jest dopytać o najlepszą dla naszych warunków odmianę i podkładkę.

Do najpopularniejszych i najlepiej owocujących w Polsce odmian możemy zaliczyć np. czereśnię ‘Lapins’, wiśnię ‘Łutówkę’, grusze ‘Faworytka’ lub ‘Konferencja’, śliwy ‘Węgierka’ oraz ‘Renklody’. Wybór jabłoni jest największy, od twardych i słodkich, aż do tych idealnych do rozpiekania. Warto sięgnąć przede wszystkim po te tradycyjne, sprawdzone w naszych warunkach odmiany. Mamy wtedy pewność, że odmiana nie jest zbyt „przekombinowana”, a tym samym będzie lepiej odporna na choroby i szkodniki. 

Przy zakupie odmian drzew owocujących koniecznie trzeba się upewnić, czy drzewko nie potrzebuje zapylacza – czyli sąsiada, z którym wymienią się pyłkiem i umożliwią zawiązanie się owoców.


  • NOWOCZEŚNIE

Drzewa z owocami to nie tylko typowo sadownicze gatunki owocujące. W nowoczesnych ogrodach sprawdzą się np. jarzębiny, świdośliwy (eleganckie drzewa o dekoracyjnych kwiatach i pysznych owockach) czy polskie „kiwi” – atrakcyjne pnące aktinidie.


  • W WERSJI MINI

Dla lubiących minimalizm idealne będą nowe odmiany jabłoni, wiśni. Istnieją drzewka formowane w kształt np. małej kulki na pniu lub pojedynczego słupka. Takie geometryczne, niewielkie formy z bogatym owocowaniem tworzą bardzo atrakcyjne zestawienie.

Na niewielkich powierzchniach sprawdzą się owocujące krzewy. Agrest, porzeczki, a nawet truskawki czy maliny – nie potrzebują przestrzeni, aby odwdzięczyć się smacznymi owocami.


  • NIESPOTYKANE

Warto zwrócić uwagę na rzadkie w ogrodach gatunki. Morwa biała, dereń jadalny, pigwowce, czy rokitniki – to atrakcyjne rośliny, o smacznych i zdrowych owocach.


  • NA DZIKO

Nie zapominajmy także o naszych tradycyjnych, dziko rosnących gatunkach. Skarby lasów i łąk możemy przenieść także do naszego ogrodu za sprawą leszczyny, kaliny, tarniny czy dzikiej róży. Owoce te świetnie nadają się na przetwory i zawierają wiele witamin.

W razie potrzeby krzewy idealnie nadają się także na swobodny, zaroślowy żywopłot, tworząc w ten sposób owocowe, a przy tym skuteczne ogrodzenie, zamiast luźnej siatki czy wymagającego pracy drewnianego płotu.Drzewa i krzewy owocujące to tylko część możliwych rozwiązań smakowych w ogrodzie sensorycznym.

Ważny element stanowią oczywiście warzywa – niewielka rabata z cukiniami, pomidorkami koktajlowymi czy marchewką np. na podniesionym zagonie, z pewnością urozmaici ogród, nie odbierając mu nowoczesnego charakteru.

Uzupełnienie części smakowej mogą stanowić pachnące zioła – wystarczy im nawet niewielka donica ustawiona na tarasie czy balkonie.


Artykuł o ogrodach sensorycznych kontynuuje Urszula Kisilewicz w oparciu o literaturę: 

Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny., Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2011

Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 13.03.2017
Kategoria: Aktualności
Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi