Aktualności

Ogród sensoryczny - urzekające zapachy


Co najpierw przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o ogrodzie ? Bogactwo kolorów? Niesamowite kształty kwiatów? Piękne jesienne przebarwienia?
A może zanim wyobrazimy sobie jakikolwiek obraz, słyszymy najpierw szum liści? Czujemy słodki zapach kwitnących krzewów, gładkie powierzchnie listków, chropowatą szyszkę?Ogrody to nie tylko barwy, odcienie i kształty. Odbieramy otoczenie wszystkimi możliwymi zmysłami.
Często urzekający zapach potrafi z nieciekawego ogródka uczynić wspaniały zakątek.

Jak więc wprowadzić do naszego ogrodu trochę zapachu?

Wszelkiego rodzaju rośliny kwitnące o pachnących kwiatach, to najczęściej stosowany pomysł na zapach w ogrodzie. Roślin tego typu jest bez liku,
wymieńmy chociażby bzy lilaki, jaśminowce, lawendy, hiacynty, konwalie, maciejkiOszałamiające kwiaty bzu lilaka


Warto pamiętać także o mniej znanych roślinach zapachowych. Są to np. niesamowita budleja Dawida, owocujące wiśnie (a zwłaszcza mirabelka), robinie, lipy, pachnąca róża pomarszczona (z kwiatów można ucierać konfitury). Z bylin polecamy piwonie, efektowne floksy (płomyki) oraz zioła, np. szałwię, miętę czy tymianek.


Słodko pachnące kwiaty wiśni


Z roślin, które nie kwitną - a pięknie pachną - najbardziej charakterystyczne są drzewa i krzewy iglaste.
W ciepłe i upalne dni rośliny iglaste będą wydzielały olejki eteryczne, napełniając powietrze aromatycznym zapachem. 
Dlatego cenne są sosny, zarówno pospolita jak i kosodrzewina (górska jest dostępna w niewysokich odmianach, idealnych do niewielkiego ogrodu). Aromatyczne są także jałowce, w tym przede wszystkim pospolity oraz świerki, jodły i modrzewie.


Aromatyczne pędy sosny kosodrzewiny


Zapachową ciekawostką jest grujecznik japoński - niewielkie drzewo, które jesienią pięknie się przebarwia (w kolorach od żółtego do czerwieni), a dodatkowo, jego liście pachną piernikiem ! Taki niezwykły okaz z pewnością wzbogaci ogrodową kolekcję.

Na zapachy w ogrodzie składa się wiele czynników. Przedstawione rośliny to tylko ich niewielka część. Dochodzi do tego zapach świeżo skoszonej trawy, ale także owoców czy nawet rozgrzanej ściółki. Starajmy się w miarę możliwości osłonić od potencjalnego źródła nieprzyjemnych aromatów.

Gęsty żywopłot czy posadzenie od nawietrznej strony intensywnie pachnącej rośliny, poprawią atmosferę w naszym ogrodzie. Aby w pełni docenić wybrane rośliny zapachowe, musimy pamiętać, aby nie sadzić ich wszystkich pachnących równocześnie w jednym miejscu. Mocne zapachy najlepiej rozdzielić, przesłonić neutralną zapachowo rośliną – w ten sposób aromaty nie nałożą się i nie przyprawią o zawrót głowy.Aromatyczny zakątek - idealna do relaksu ławka, otoczona pachnącymi roślinami.

Wiosną pojawiają się tu kolorowe hiacynty, na przełomie czerwca i lipca pachną kwiaty jaśminowca, a następnie aromatyczna szałwia i mięta (użyj liści do mrożonej herbaty - idealna na ochłodę !). Późne lato to z kolei tradycyjne floksy. Uzupełnienie stanowią kępy traw i pnący się po murze bluszcz pospolity. Rośliny pachną w różnych momentach roku, nie tworzy się więc męcząca mieszanka, a tym samym kącik jest atrakcyjny przez cały sezon.


Artykuł i propozycję aromatycznego zakątka przygotowała Urszula Kisilewicz w oparciu o literaturę: 

Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny., Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2011

Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 4.01.2017
Kategoria: Aktualności
Ostatnia aktualizacja: 4.01.2017
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi