Aktualności

Ogrodowi celebryci

Nie pojawiają się na najgłośniejszych wydarzeniach sezonu, ani nie ubierają ich najsłynniejsi projektanci. Rzadko trafiają na pierwsze strony gazet, a blask reflektorów tylko wzmacnia ich wyjątkowe piękno. O kim mowa?

 

 Brzoza brodawkowata (Betula pendula) 'Youngii'

Mowa o niezwykłych gatunkach roślin ogrodowych, o odmianach, które nie lubią bliskiego sąsiedztwa z innymi. To one przykuwają wzrok i chcą być zawsze w centrum uwagi wszystkich. Najlepiej czują się na wyeksponowanych stanowiskach w domowych ogrodach, podkreślone jedynie tłem z innych roślin.

To gwiazdy błyszczące wśród pozostałych, wymagające odpowiednio widocznej i zadbanej przestrzeni.

 


Świat roślinnych gwiazdorów nie jest pokaźny, ale jednak bardzo zróżnicowany.

Mamy więc ‘Pendule’ – piękności ze spuszczonymi pędami, ekscentryczne kolorowe ‘Purpuree’, kwitnące perełki, a także ciekawostki kolekcjonerskie rzadko spotykane w przestrzeni publicznej – prawdziwa śmietanka towarzystwa. 

 

Gatunki o zwisających pędach 

 
 
Brzoza brodawkowata (Betula pendula) 'Youngii' jesienią 
 
Niezwykła odmiana powszechnej u nas brzozy.

Parasolowata korona, zwisające do ziemi gałęzie i kredowobiała kora czynią z niej wyjątkowe drzewo do przydomowych ogrodów. Odpowiednio wysoko zaszczepiona może stworzyć niezwykłą żywą altanę, dającą przyjemny cień w upalny dzień. Malowniczo prezentuje się również nad oczkami wodnymi i strumykami. Dodatkowo, jesienią przebarwia się na intensywny żółty kolor. Należy jednak pamiętać, że brzoza ta lubi słoneczne stanowiska. 

 

 

 
Karagana syberyjska (Caragana arborescens) ‘Pendula’ 
 
Wyjątkowa forma coraz bardziej popularnej w Polsce karagany syberyjskiej, mało wymagającej i odpornej. 
Tworzy gęstą powierzchnię żywozielonych liści, a wiosną dodatkowo kwitnie na żółto – kwiaty są miododajne i przyciągają owady. Jej wysokość zależy od miejsca szczepienia; należy uważać na odrosty korzeniowe, które mogą zagłuszyć zwisającą odmianę. 
 
 
 
 
 
 
Morwa biała (Morus alba) ‘Pendula’ 
 
To bardzo efektowna gwiazda: rzadko u nas spotykana, a przy tym dobrze znosząca polskie warunki, odporna na zanieczyszczenia (wymaga ciepłego i osłoniętego stanowiska). Dodatkowo nie dość, że atrakcyjna, to jeszcze latem zdobna w smaczne owoce kształtem przypominające jeżyny.
Piękna i pożyteczna! 
 
 
 
 
 
 
 
Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) ‘Pendula’ 
 
Prawdziwa gratka dla tradycjonalistów z odrobiną nowoczesnego podejścia.
Popularna polska jarzębina w formie zwisającej. Idealna jako atrakcyjny element ogrodu, na tle płotu lub zieleni. I tak jak podstawowy gatunek: w maju pięknie kwitnie, a jesienią pojawiają się owoce i pomarańczowe przebarwienia liści. Klasyka w nowej formie !
 
 
 
 
 
Gatunki kolorowe  
 
 
 
Śliwa piłkowana (Prunus serrulata) ‘Amanogawa’ 
 
Wąskokolumnowa odmiana śliwy o pięknych, bladoróżowych kwiatach.
Klasyczny element dekoracyjny do małych ogrodów, wymaga osłoniętego i ciepłego stanowiska, a wtedy na pewno odwdzięczy się bujnym i efektownym, delikatnie pachnącym kwitnieniem. Jest to odmiana płonna, co znaczy, że nie pojawią się na niej owoce (co może okazać się przydatne, gdy ktoś nie lubi obecności szpaków w ogrodzie lub konieczności sprzątania śladów po owocach na eleganckim chodniku lub ogrodowych ławkach). Jesienią przebarwia się na żółtopomarańczowo. 
 
 
 
 
 
 
Magnolia ‘Randy’ 
 
 
 
 Magnolia pośrednia (Magnolia x soulangeana) ‘Speciosa’
 
Magnolie to absolutne gwiazdy wiosennego kwitnienia: czarujące, duże i liczne kwiaty przyciągają uwagę wszystkich wkrótce po pierwszych cieplejszych dniach wiosny. Choć nie trwa to długo, piękne dni z pewnością wynagrodzą z nawiązką czas w stanie „tylko” ulistnionym. Burza kwiatów i regularne pokroje tych niewielkich drzew to idealne rozwiązanie do niewielkiego ogrodu.
Teatr jednego aktora – magnolie przyćmią wszystkie inne rośliny. 
 
 
 
 
 
 
Buk pospolity (Fagus sylvatica) ‘Purple Fountain’ 
 
Niezwykła odmiana naszego rodzimego gatunku buka pospolitego.
Utrzymujące przez cały sezon bordowy kolor liście będą idealnie kontrastować z zielenią roślin w tle. Ciekawy pokrój „spływających” gałęzi i jesienne przebarwienie na żółto to kolejne atuty tej rośliny. Również dla przeciwników roślin kwitnących, którzy pragną mieć kolor w ogrodzie. 
 
 
 
 
 
Gatunki niezwykłe 
 
 

 Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum)
 
Niewątpliwie intrygujący akcent w każdym ogrodzie – szczególna atrakcja dla uwielbiających domowe wypieki.
Jesienne pięknie przebarwione liście, idealnie okrągłe, po zeschnięciu pachną… karmelem ! Drzewo ma regularny pokrój i idealnie udekoruje zaciszny kącik do odpoczynku. Istnieje także w formie płaczącej ‘Pendulum’, dodatkowo pięknej ze swoich zwisających pędów.
„Piernikowe drzewo” dla każdego. 
 
 
 
 
 
 
Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) ‘Mariken’ 
 

Pochodzący z Dalekiego Wschodu miłorząb jest idealnym drzewem do miast: odporny na zanieczyszczenia, mróz i trudne warunki miejskie. Jego karłowa odmiana ‘Mariken’ to atrakcyjna forma, idealnie nadająca się do niewielkich ogrodów. Gęsta kulista korona jest szczepiona na pniu – od wysokości szczepienia zależy wysokość drzewka. Największą atrakcją są charakterystyczne rozwidlające się liście, pięknie przebarwiające się jesienią na słonecznożółto. Miłorząb jest również dostępny w innych odmianach, np. płaczącej lub kolumnowej. 

 

 

Wierzba babilońska (Salix babylonica) ‘Tortuosa’ 

Na koniec jeszcze ciekawa wierzba – odmiana o powyginanych pędach.
Spiralnie skręcające się gałęzie ładnie prezentują się bez liści, ale i w sezonie - jasna zieleń pięknie wygląda w słonecznym miejscu na tle ciemniejszych roślin.
 

Artykuł przygotowała Urszula Kisilewicz w oparciu o literaturę: 

Seneta W., Dolatowski J., Dendrologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008

Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny., Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2011  

 

Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 4.05.2015
Kategoria: Aktualności
Ostatnia aktualizacja: 4.05.2015
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi