Projekty Ogrodów

Projekt ogrodu dla rodziny z małymi dziećmi

Z Zaprojektuj-Ogrod.pl spełniamy marzenia o pięknym ogrodzie – współpracując z młodymi, zdolnymi profesjonalistami, którzy śledzą aktualne trendy w architekturze krajobrazu.

Poprosiliśmy o przygotowanie przykładowych projektów ogrodu dla niezagospodarowanej działki o wymiarach 18m x 35m (630m2), na której znajduje się dom Zosia z pracowni MG Projekt. Poprzedni artykuł naszej serii można przeczytać tutaj.  

 

 

Małgorzata Florek przygotowała kolejną propozycję zagospodarowania ogrodu wokół domu Zosia. Tym razem koncepcja oparta jest na liniach geometrycznych – łukach, oraz liniach prostych, co świetnie harmonizuje z bryłą budynku mieszkalnego. Dominuje roślinność krzewiasta, a kilka gatunków drzew tworzy szkielet ogrodu.

W ogrodzie dominuje zieleń i jej ciepłe odcienie. Akcentami kolorystycznymi są kwitnące krzewy w odcieniach różu i bieli. Walorem ogrodu jest niewątpliwie duże zróżnicowanie faktury i pokrojów zastosowanych roślin. Dzięki starannemu doborowi roślin, efekt zadbanego ogrodu będzie można uzyskać przy nieznacznym nakładzie pracy. 

 

 

Od strony frontowej - przed domem - ogród pełni funkcję reprezentacyjną i ozdobną. Zaplanowano tu rabatę z drzew iglastych oraz krzewów liściastych. Dominującym akcentem w tym fragmencie jest duży krzew, o unikalnej formie - leszczyna pospolita ‘Pendula’ (Corylus avellana ‘Pendula’), który wygląda równie pięknie w okresie bezlistnym, jak i ulistnionym.

 

 
Przeciwną stronę ogrodu, wzdłuż granicy działki, obsadzono świerkami serbskimi (Picea omorica). Ich strzelisty, bardzo wąski pokrój świetnie sprawdzi się w tym miejscu i będzie stanowił doskonałą, wysoką przesłonę. 
 
 
Ścieżka  prowadząca w kierunku domu otoczona jest rabatą z bylin oraz niewysokich drzew iglastych, różaneczników, azalii i pierisów. Dzięki takiemu doborowi krzewów miejsce będzie ozdobne przez cały rok. Dodatkowo poczucie tajemniczości, tuż przy wejściu do domu, buduje przejście przez niewielką pergolę. 
 
 
 

W celu ułatwienia pielęgnacji powierzchnie pokryte trawą ujęto w wyraźnych granicach. Układ i kolorystyka kostki wiodącej w kierunku wejścia do domu zostały zharmonizowane ze stylem budynku mieszkalnego. Zaplanowano również miejsce parkingowe. Po prawej stronie od głównego wejścia do domu, w otoczeniu drzew iglastych, została wytyczona wąska ścieżka prowadząca do ogrodu z tyłu domu. 

 

 

Część ogrodu z tyłu domu pełni funkcję rekreacyjną i ozdobną. Ważnym elementem tego fragmentu jest taras, który stanowi niejako scenę do podziwiania ogrodu. Został on otoczony niskimi krzewami o unikalnych kolorach kwiatów oraz trawami ozdobnymi.

Dużą część zajmuje trawnik ukształtowany w  czytelną formę, który może służyć jako teren zabaw dla dzieci. Wokół trawnika zaprojektowano rabaty z wysokich i niskich krzewów oraz bylin. Stanowić one będą świetną ochronę przed wiatrem, hałasem oraz skutecznie osłaniać ogród od sąsiadujących działek. Dominującym akcentem w tej części jest brzoza brodawkowata (Betula pendula), która wiosną zachwyci jasnozielonymi młodymi listkami, a jesienią przebarwi się na piękny, złocisty kolor. 

 

 

Kolejnym ciekawym fragmentem w tej części ogrodu jest kącik wypoczynkowy - drewniany taras - otoczony pergolami, po których piąć się będą pędy milinu amerykańskiego (Campsis radicans). Pnącze to charakteryzuje się pięknymi czerwono-pomarańczowymi kwiatami, które pojawiają się od lipca do września.  Taki kącik to idealne miejsce na popołudniową kawę w otoczeniu roślin, których wygląd będzie zachwycał przez cały sezon wegetacyjny. 

 

 

Koncepcja przewiduje posadzenie roślin liściastych oraz iglastych, utrzymanych w stylu naturalistycznym. Wprowadzono niedużą ilość roślin, a większość gatunków powtarza się w różnych częściach ogrodu, by stworzyć czytelną całość. Przewidziano gatunki o ciekawym kolorze i przebarwieniu liści. Większość krzewów charakteryzuje się również pięknym kolorem kwiatów, owoców lub urzeka zapachem.

 

Wkrótce zaprezentujemy kolejną koncepcję zagospodarowania ogrodu, przygotowaną przez innego architekta współpracującego z Zaprojektuj-Ogrod.pl

W międzyczasie możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród, używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 5.09.2014
Kategoria: Projekty Ogrodów
Ostatnia aktualizacja: 5.09.2014
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi