Projekty Ogrodów

Projekt rewaloryzacji zabytkowego parku

Ideą projektową dla tej przestrzeni było odtworzenie układu historycznego na podstawie materiałów ikonograficznych oraz wspomnień członków rodziny. Przywrócenie parkowi dawnej świetności oraz dostosowanie do funkcji współczesnych poprzez wprowadzenie ścieżek spacerowych i elementów małej architektury umożliwiających wypoczynek. 
Tego złożonego przedsięwzięcia podjęły się Beata Puła i Magdalena Obierzyńska.   

Zaprojektowane ogrodzenie oraz brama wjazdowa na teren parku nawiązują formą do tych, zawartych w materiałach historycznych.

Wzdłuż głównej alei prowadzącej na niewielki parking przed dworkiem przywrócono żywopłoty formowane.


W strefie reprezentacyjnej przed budynkiem dworku, przywrócono klomb o narysie koła.

W centrum zlokalizowano rabatę z gatunkami ozdobnymi, obramowaną niskim, zimozielonym formowanym żywopłotem.


Przy zachodniej elewacji budynku zaprojektowano kącik wypoczynkowy z ławeczkami, przesłonięty pergolą, w otoczeniu nasadzeń gatunków ozdobnych. Strefa ta nawiązuje do altany, która dawniej była tu zlokalizowana w otoczeniu róż.


Półkolisty kształt strefy nawiązuje do owalnych klombów.


Za dworkiem, przy południowej elewacji, przywrócono także trawiasty klomb. Ma on narys owalny i zlokalizowany jest na przedłużeniu osi centralnej części budynku.


W przestrzeń klombu wprowadzają trzy wąskie ścieżki umożliwiające dogodne korzystanie z tej przestrzeni. 


Klomb otoczono zimozielonym żywopłotem oraz aleją spacerową z długimi siedziskami wygiętymi w łuk. Centrum wnętrza podkreślają nasadzenia gatunków kwitnących, charakterystycznych dla założeń z tego okresu.


Przy alejce w rogu parku zaakcentowano miejsce, gdzie kiedyś zlokalizowana była altana na wzniesieniu. Wijąca się ścieżka pomiędzy nasadzeniami prowadzi na niewielki placyk z siedziskami, którego celem jest nawiązywanie do dawnego obiektu. W tym fragmencie zaprojektowano nasadzenia uwzględniając gradację wysokości. Niższe nasadzenia - m.in. zgodne z historycznymi przekazami łubiny - dobrano tak, aby nie ograniczały walorów widokowych.Na elewacji dworku przywrócono pnącze – winobluszcz trójklapowy. W projekcie pojawiają się także m.in. krzewy forsycji, tawuł, zadarniającego barwinka, łubiny. Rabaty o narysie koła w centrum trawiastych klombów mają elegancki, reprezentacyjny charakter, a kwitnące gatunki będą zdobić i przyciągać uwagę.Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 25.01.2016
Kategoria: Projekty Ogrodów
Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi