Aktualności

Rośliny okrywowe - zamiast trawnika i chwastów

Marzysz o idealnie równej, miękkiej i perfekcyjnej murawie wprost niczym z kortów Wimbledonu? O zielonym, gęstym dywanie trawnika, delikatnie falującym na wietrze? 
Marzenia czasami są trudniejsze do zrealizowania niż się początkowo wydaje.  W ogrodzie zamiast trawy rosną chwasty, pod drzewami trawę wypiera mech, a koszenie trawnika wydaje się nieustanną syzyfową pracą.

Co wtedy zrobić?

Można trawnik zlikwidować, a zamiast niego nawierzchnię utwardzić. Dla bardziej „zielonego” efektu – wystawić donice z mało skomplikowanymi w uprawie roślinami. Murowany efekt, łatwy w obsłudze. Tylko, że niestety zabudowujemy zielone przestrzenie w ogrodzie.

Można też pozostawić trawnik samemu sobie – co wyrośnie to wyrośnie, a odwiedzającym nas gościom mówić, że jest to popularna ostatnio naturalistyczna łąka kwietna. Jeżeli taka łąka nam odpowiada – warto dosiać nasiona z mieszanki odpowiednio dobranej do warunków stanowiska w ogrodzie – wtedy będą to faktycznie chwasty, ale tworzące razem atrakcyjną kolorystycznie całość. Taką łąkę kosi się maksymalnie dwa razy do roku – jest to więc idealne rozwiązanie dla tych bardziej zapracowanych lub leniwych. Niestety nie nadaje się ona do intensywnej rekreacji.

Rozwiązaniem – zwłaszcza w miejscach rzadko używanych, za to bardziej dekoracyjnych - są rośliny okrywowe. Gatunki zarówno bylin, jak i krzewinek i krzewów, które porastają dostępną sobie przestrzeń, tworząc gęstą darń. W ten sposób uniemożliwiają, najczęściej skutecznie, rozwój chwastów. Jest to idealne rozwiązanie pod korony drzew, gdzie panuje cień i wilgoć, warunki ciężkie dla trawy, za to idealne dla mchów, jak również na tereny spalone słońcem i suche – odpowiedni dobór gatunków umożliwi stworzenie wymarzonej gęstej darni.

Do warunków cienistych, pod drzewa i wysokie krzewy warto zastosować m.in. kopytniki, konwalie, liczne gatunki i odmiany bodziszków, gajowce i trzmieliny, wyższe funkie.

  • Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) – tworzy efektowne, ciemnozielone darnie. Idealnie porasta dostępną sobie powierzchnię, nie przepuszczając chwastów. Zimozielony – jego liście zamierają dopiero na wiosnę następnego roku, już po tym jak wyrosną nowe liście i pędy. Kopytnik najbardziej lubi stanowiska cieniste i raczej wilgotne, w słońcu lub na terenach suchych liście będą drobniejsze i słabsze. 


Przestrzeń pod drzewami uzupełniona kopytnikiem pospolitym  • Konwalia majowa (Convallaria majalis) – znana powszechnie roślina kwitnąca wiosną, coraz częściej stosowana jako gatunek okrywowy, np. pod koronami drzew czy krzewów. Bardzo szybko się rozrasta podziemnymi kłączami i nieograniczona, może zająć sąsiednie tereny w ogrodzie. Aby temu zapobiec, najlepiej jest stosować obrzeża ogrodowe lub tzw. geobordery. W maju pojawiają się intensywnie pachnące kwiaty; niestety owoce są trujące, dlatego lepiej unikać konwalii w ogrodzie, w którym bawią się dzieci.

  • Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) – rodzaj bodziszków to bardzo liczna grupa gatunków okrywowych, które z powodzeniem mogą zastępować nieużytkowane trawniki. W zależności od występujących w ogrodzie warunków można wybrać bodziszek korzeniasty czy żałobny do terenów cienistych i półcienistych, a bodziszek wielkopłatkowy lub czerwony na stanowiska bardziej nasłonecznione. Bodziszek korzeniasty idealnie nadaje się pod korony drzew i wysokich krzewów – zadarniając całą powierzchnię nie przepuszcza chwastów, tworząc gęstą połać atrakcyjną przez cały sezon wegetacyjny, nie wymagającą pielęgnacji. W maju i czerwcu pojawiają się czerwone kwiaty, a u odmian, np. ‘Album’ są białe.


  • Runianka japońska (Pachysandra terminalis) – to zimozielona krzewinka, maksymalnie do 30 cm wysokości, idealna do terenów cienistych, ale wilgotnych (na suchych wymagać będzie podlewania). Tworzy gęstą atrakcyjną darń z żywozielonych liści, a w maju kwitnie na biało. Wspaniale nadaje się pod drzewa, od północnych stron budynków, gdzie nie chce nic innego rosnąć. Liczne odmiany ułatwią dobór odpowiedniej rośliny (‘Green Carpet’– żywo zielona, ‘Variegata’ – pstrolistna).


Runianka kwitnąca od północnej strony muruSpośród innych roślin okrywowych, które świetnie sprawdzą się w cieniu, należy także wymienić kwitnącą na niebiesko dąbrówkę rozłogową (Ajuga reptans), gajowiec żółty (Lamiastrum galeobdolon) o liściach w białe plamki i żółtych kwiatach w maju i czerwcu, a także krzewinki: bluszcz pospolity (Hedera helix), który równie dobrze wspina się po pniach drzew, jak i okrywa glebę w poziomie i trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei), pnąca i płożąca, o wielu odmianach różniących się ubarwieniem liści oraz barwinek pospolity (Vinca minor), o delikatnych fioletowo-niebieskich kwiatach. Warto także dodać, że występujący zwłaszcza w miejscach cienistych mech nie musi być traktowany jako chwast – zamiast go zwalczać można pozwolić mu rosnąć i dzięki temu stworzyć miękką, zieloną darń, nie wymagającą pielęgnacji. 

Na obszarach nasłonecznionych najlepiej sprawdzą się gatunki w naturalnym siedlisku wytrzymujące słońce i suszę. Są to np. gęsiówki kaukaskie, zawciągi nadmorskie, dzwonki karpackie, gatunki bodziszków (czerwony, wielkopłatkowy), ubiorki i floksy szydlaste, rozchodniki, większe liliowce czy będące ozdobą wiosennego ogrodu gatunki runa leśnego, m.in. zawilce wielkokwiatowe, pierwiosnki.

  • Ubiorek wieczniezielony (Iberis sempervirens) – to niska krzewinka, zachowująca liście na zimę (najlepiej okryć ją wtedy gałązkami drzew iglastych). W maju pojawiają się białe drobne kwiaty, tworząc z darni ubiorka biały dywan.


  • Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica) – drobna zimozielona roślina, tworząca darń; od marca do kwietnia kwitnie na biało. Odmiany różnią się między sobą wielkością kwiatów, zabarwieniem liści.


  • Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) – niewielka bylina, tworząca gęste poduchy, idealnie nadaje się na obwódki i wąskie pasy gleby w pełnym słońcu. Kwitnie na różowo od maja do czerwca, u odmian występują także inne kolory i wysokości roślin.Obwódka wzdłuż ścieżki z kwitnącego zawciągu nadmorskiego


Warto niekiedy odejść od tradycyjnych trawników i jednolitych chodników – a zamiast tego stworzyć atrakcyjną, zmieniającą się w ciągu roku darń. Po kilku latach teren taki nie wymaga już dużych nakładów pielęgnacji, a efekt wizualny - bezcenny.

Artykuł przygotowała Urszula Kisilewicz w oparciu o literaturę: 

Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny., Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2011

A. Łukasiewicz "Rośliny okrywowe", PWRiL, Poznań 2003


Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 9.07.2015
Kategoria: Aktualności
Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi