Aktualności

Uroki Bretanii w ogrodzie Kerdalo

Bretania. Kraina kwiatów, ogrodów i parków. Łagodny, nadmorski klimat północnej Francji sprzyja okazałym kwiatom. I chociaż krajobraz stanowią tu głównie rozległe pola uprawne, to przy każdej szanującej się farmie znajdziemy zadbany i kolorowy ogród. 

Taki jest również ogród Kerdalo. Usytuowany na zboczu, w pobliżu morskiego wybrzeża, zachwyca magią kolorów i różnorodnością form i kształtów.

Wrażeniami z tego magicznego miejsca podzieliła się Urszula Kisilewicz.

Prace nad ogrodem rozpoczęto w 1965 roku, kiedy to wokół dawnych budynków farmy w okolicy Tréguier, Peter Wolkonsky zapragnął stworzyć niepowtarzalny krajobraz pełen harmonii i kompozycji roślin z całego świata.

W ogrodzie Kerdalo zaprojektowano nasadzenia zbierając rośliny z danej grupy. I tak na przykład wokół dworu stworzono bylinowy Ogród Cztery Kwadraty (Le Jardin des Quatre Carrés) – szczególnie atrakcyjny podczas letniego kwitnienia. Gęste rabaty, ujęte w regularnych geometrycznych ramach, latem tworzą bujne powodzie pełne barw i zapachów.


Ponad domem wznoszą się tarasy – osłonięte, słoneczne i bezpieczne dla najbardziej wrażliwych gatunków. Kaskada zieleni, kolorów i zapachów rzadkich i egzotycznych roślin tworzy z tej kolekcji niezwykły ogród botaniczny. I chociaż nazwy gatunków niewiele nam mówią, a rośliny nie wytrzymałyby w polskich warunkach kilku tygodni – warto nacieszyć oczy bogactwem i różnorodnością tych okazów.


Poniżej domu, na zboczu w kierunku doliny rzeki Jaudy, ścieżki prowadzą nas po kolejnych zakamarkach ogrodu. Malowniczy staw, odbijający w swojej tafli otaczającą go roślinność, oglądamy z różnych perspektyw. Tutaj swoje miejsce znalazły różne gatunki różaneczników, magnolii czy hortensji.


Na południe od jeziora znajdują się również malownicze nasadzenia rzadkich klonów czy miłorzębów. Natomiast w górnej części ogrodu pozostawiono rozległe łąki, charakterystyczne dla tego typu założeń, zwieńczone wielobarwną kaskadą drzew iglastych i liściastych.


Mimo wielu gatunków obcych dla polskich terenów, w ogrodzie Kerdalo można znaleźć sporo znanych nam roślin, dobrze radzących sobie w polskich warunkach. Należą do nich m.in. kosaćce żółte, naparstnice purpurowe czy kaliny japońskie. Z powodzeniem można je sadzić w naszych ogrodach, nadając im ten swobodny i zachwycający charakter Kerdalo.


Ciekawe do zastosowania mogą być także stokrotki - kuzynki przymiotna Karwińskiego (Erigeron karvinskianus), zwanego hiszpańskimi stokrotkami, ozdabiającymi schody w Kerdalo oraz barwinek większy, mniej znany kuzyn popularnego barwinka mniejszego, jako roślina okrywowa.


Ogród Kerdalo powstawał przez wiele lat, a jego utrzymanie nadal wymaga wielkiego wysiłku i wytrwałej pracy. Jednak spacer w zacisznym i pełnym zaskakujących widoków ogrodzie wynagradza poświęcenie.

Dla takich chwil warto przez lata dbać i pielęgnować !


Możesz spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając aplikacji do projektowania ogrodów www.zaprojektuj-ogrod.pl lub po prostu zamówić u nas wykonanie projektu ogrodu.

 

Zamów Projekt Ogrodu »

Data publikacji: 17.10.2017
Kategoria: Aktualności
Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017
Modyfikowany przez: Bartek Czarnecki

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować

Tagi