Zgodnie z oczekiwaniami właścicieli działki, ogród ma być prosty i minimalistyczny,  a dodatkowo łatwy w utrzymaniu.

Koncepcję ogrodu – o charakterze swobodnym w strefie wejściowej i geometrycznym w strefie rekreacyjnej – opracowała Magdalena Obierzyńska.

W strefie wejściowej zlokalizowana została ścieżka prowadząca do domu, oddzielona od podjazdu pasmem nasadzeń, urozmaiconych kosodrzewiną szczepioną na pniu. Między nasadzeniami zaprojektowano płyty umożliwiające bezkolizyjne przejście z podjazdu na ścieżkę. Szerokość podjazdu pozwala na postój dwóch samochodów osobowych.

W bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do domu zaprojektowano rabatę oraz ścieżkę umożliwiającą przejście ze strefy frontowej do strefy rekreacyjnej. Na rabacie znajdują się zimozielone gatunki iglaste i liściaste, takie jak jałowce, kosodrzewina, różaneczniki w odcieniu różu i niebieskiego, wrzosy i wrzośce. Dodatkowo wprowadzono tawułę japońską 'Anthony Waterer oraz błękitne dzwonki kwitnące od VI do VII. 

W tej części zaprojektowano również donicę o narysie prostokątnym, a w niej nasadzenia zimozielone z bukszpanu formowanego w kule oraz kosmatki śnieżnej – byliny podobnej do trawy, kwitnącej obficie na biało od VI do VIII. 

Strefa wejściowa obejmuje nasadzenia o narysie falistym, głównie z gatunkami zimozielonymi. Wśród roślin występujących w tej części można wymienić  sosnę górską/kosodrzewinę 'Gnom’ szczepioną na pniu, pieris japoński 'Red Mill’ o kwiatach białych kwitnących od IV do V, cyprysik tępołuskowy 'Drath’ oraz płożące jałowce. Elementem zadarniającym jest zimozielony ubiorek obsypany drobnymi, białymi kwiatami w kwietniu i maju oraz wrzosy i wrzośce, których naprzemienne kwitnienie zapewnia ciągłą atrakcyjność rabaty.

Głównym akcentem nasadzeń frontowych są hortensje – hortensja dębolistna 'Snow Queen’ kwitnąca na biało w okresie VII-VIII oraz hortensja bukietowa 'Vanille-Fraise’ kwitnąca w odcieniach różu od VII do X.

Strefa rekreacyjna obejmuje taras otoczony skarpą oraz przestrzeń trawnika. Trawnik podzielono na dwie strefy w kształcie kół, podkreślonych pasem z kostki granitowej. Większa strefa zlokalizowana bliżej tarasu jest strefą przeznaczoną na zabawę dla dzieci, natomiast druga strefa jest strefą cichą otoczoną nasadzeniami – można tutaj wprowadzić ławki, huśtawki czy hamak.

Kolejnym elementem znajdującym się w tej części ogrodu jest grill. Został on zlokalizowany blisko tarasu, wewnątrz rabaty, przysłonięty murkiem oraz kompozycją roślin.

W miejscach granicznych części rekreacyjnej zaprojektowano nasadzenia drzew. Są to klony zwyczajne 'Globosum’ o bardzo regularnej, kulistej koronie oraz klon palmowy. Dodatkowym elementem wyróżniającym się w tej części ogrodu jest magnolia purpurowa 'Nigra’ – powoli rosnący krzew, osiągający 3-4 m wysokości, kwitnący przed rozwojem liści IV-V.

Rabaty wypełniono głównie roślinnością zimozieloną – jałowce, bukszpany, wrzosy, trawy, wrzośce, karłowate odmiany roślin iglastych. Zaprojektowano również obficie kwitnące hortensje i  budleje – zwane motylim krzewem wabiącym motyle w okresie kwitnienia od VI do X.

W bezpośrednim sąsiedztwie tarasu zaproponowano nasadzenia z jałowców umacniających skarpę, wrzosów i wrzośców, kosmatki śnieżnej oraz niskich, wolno rosnących drzewek iglastych.

Całość ogrodu utrzymano w kolorystyce chłodnej. Występuje zieleń o różnym nasyceniu i tonacji, wprowadzono nasadzenia w odcieniach różu, błękitu. Akcentem jest kolor purpurowy, a barwą wypełniającą biel. Dzięki zastosowaniu zimozielonych roślin ogród jest atrakcyjny przez cały rok, a wypełnienie rabat żwirem nadaje całości nowoczesnego charakteru.

Zamów u nas wykonanie projektu ogrodu Twoich marzeń.

Możesz też spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając naszej aplikacji do projektowania ogrodów zaprojektuj-ogrod.pl

Kategorie: Projekty Ogrodów