Na częściowo zagospodarowanej działce o powierzchni ok. 1500 m2, Właściciele pragną stworzyć tradycyjny, przytulny ogród z miejscem na altanę i warzywnik. Ogród ma być atrakcyjny przez cały rok i łatwy w pielęgnacji.

Projekt ogrodu spełniający oczekiwania opracował Damian Brachaczek.

Całość projektowanego obszaru można podzielić na część reprezentacyjną obejmującą najbliższe otoczenie domu oraz część rekreacyjno-użytkową w tylnej części ogrodu z dużą ilością wolnej przestrzeni w postaci trawnika. Swobodny, krajobrazowy charakter ogrodu oraz łagodne, opływowe linie wytyczonych rabat mają stworzyć przyjemną wędrówkę po zmieniających się wnętrzach ogrodowych. Skupienie nasadzeń przy ogrodzeniu oraz w geometrycznych grupach o zróżnicowanej wysokości zapewnia dobrą widoczność całości terenu oraz łatwą pielęgnację ogrodu.

Wnętrza ogrodowe ujęte są w półkolistych lub okrągłych formach. Od strony tarasu zaprojektowano ażurową ścieżkę z płyt tarasowych prowadzącą do najważniejszych miejsc użytkowych. Podążając ścieżką dojdziemy do drewnianej altany, otoczonej kwitnącymi krzewami, bylinami oraz trawami ozdobnymi. Dalej znalazło się miejsce na okrągłe palenisko oraz półkoliste ławki. Intymność tego miejsca zapewni otoczenie przez wysokie trawy ozdobne – miskanty chińskie, które kołysząc się na wietrze będą umilać czas użytkownikom.

Dalej ścieżka prowadzi poprzez ozdobną pergolę – będącej podporą pod kwitnące pnącza – do ogródka warzywnego. Forma podniesionych, prostokątnych rabat na warzywa ma przede wszystkim znaczenie praktyczne, jak wygodne pielenie oraz ochronę przed szkodnikami.

Projekt zakłada wykorzystanie istniejących już drzew owocowych oraz poprzez dosadzenie nowych gatunków stworzenie małych sadów. Ponadto miejsce pod drzewami owocowymi będzie wykorzystane jako łąki kwietne – malownicze formy rabat, łatwe w pielęgnacji oraz przyjazne dla rozwoju pożytecznych owadów. Opływowe formy rabat będą też wyznaczać zaciszne miejsca odpoczynku.

Rośliny jako żywa dekoracja będą pełnić rolę osłony od strony drogi. Wzdłuż ogrodzenia od strony zaprojektowano rabatę z zimozielonych drzew i krzewów iglastych o zróżnicowanej barwie i pokroju. W narożu działki zaplanowano strzyżony, zimozielony żywopłot z cisa pośredniego, który będzie stanowił ciemnozielone tło dla innych różnobarwnych gatunków krzewów.

Opływowa rabata na południowy zachód od domu będzie wyróżniać się przez bujne trawy ozdobne, kwitnące krzewy, wieloletnie byliny oraz rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną. Rabaty przy tarasie dzięki dobrej ekspozycji będą uzupełnione gatunkami światłolubnymi. Kwitnące byliny oraz trawy ozdobne umilą odpoczynek na słonecznym tarasie, z którego można podziwiać rozległą, otwartą przestrzeń działki.

Wiosną będą zakwitać rośliny w białych, fioletowych, różowych, niebieskich oraz żółtych kolorach. Dla tego okresu ważne są przede wszystkim rośliny cebulowe, które wyrastając będą kolejno zakwitać od lutego do czerwca (hiacynty, szafirki, tulipany, czosnek olbrzymi). Na różowo i biało zakwitną wrzośce w odmianach, lilak oraz drzewa i krzewy owocowe.

Latem ozdobą ogrodu będą kwitnące na różowo i biało tawułki arendsa oraz na fioletowo: perowskia, przetacznik kłosowy, szałwia czy lawenda. Szczególną dekoracją będą hortensje bukietowe oraz ogrodowe w odmianach, posadzone w grupach na rabatach wokół domu. W zacienionych miejscach gatunki kwitnące na biało: tiarella sercolistna, funkie oraz biało nakrapiana miodunka. Poza tym kwitnące na biało i różowo jeżówki purpurowe oraz okazałe ostróżki (białe i niebieskie), które doskonale komponują się z trawami ozdobnymi.

Z końcem lata i początkiem jesieni zakwitną wrzosy w odmianach, rozchodniki okazałe oraz trawy ozdobne (rozplenice, miskanty, trzcinniki, śmiałki darniowe), których kwiaty wdzięcznie kołyszą się na wietrze przez niemal całą jesień i zimę. Jesienią wzrok będą przyciągać krzewy wybarwiające się na różne odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Z pewnością wzrok przyciągnie trzmielina oskrzydlona w odmianie ‘Compactus’, pięknie wybarwiająca się na ognisto czerwony kolor.

Przez cały rok atrakcyjnie zielone będą krzewy zimozielone – bukszpan, kosodrzewina, laurowiśnia, wrzosy, wrzośce oraz drzewa i krzewy iglaste. Zimą z pewnością zwrócimy uwagę na intensywnie czerwone pędy derenia świdwy oraz żółte odmiany derenia rozłogowego, które będą kontrastować ze śnieżnobiałą korą brzóz pożytecznych. Zaschnięte kwiatostany traw ozdobnych oraz rozchodników przy dodatkowym oszronieniu będą stanowiły uroczy widok w mroźne dni.

Koncepcja ogrodu zakłada wprowadzenie gatunków niezbyt wymagających i łatwych w pielęgnacji.

Zamów u nas wykonanie projektu ogrodu Twoich marzeń

Możesz też spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając naszej aplikacji do projektowania ogrodów zaprojektuj-ogrod.pl