Właściciele działki (około 900m2) zwrócili się do nas, aby zaprojektować dla nich ogród naturalny, z nowoczesnymi akcentami. Ogród, w którym będą się przeplatać i uzupełniać różne gatunki roślin – trawy ozdobne, niskie iglaki, drzewa liściaste czy lawenda, z miejscem na krzewy owocowe. Projekt spełniający te oczekiwania wykonała Magdalena Wysokińska.

Kompozycja ogrodu została oparta na liniach prostych, a całość podzielona na kilka stref.

W części frontowej zaprojektowano rabaty o charakterze reprezentacyjnym bezpośrednio przy budynku oraz zwarte nasadzenia ozdobne wzdłuż ogrodzenia. Na rabatach zaplanowano kuliste klony 'Globosum’ szczepione na pniu podsadzone hortensjami, różanecznikami, trawami ozdobnymi, berberysem kolumnowym ‘Erecta’, liriope szafirkowatą, a w części bardziej wysuniętej lawendą, świerkami ‘Conica’, sosnami górskimi i wrzosami.

Dodatkowo przy wejściu zaprojektowano magnolię w odmianie ‘Randy’. Rabaty o zwartej kompozycji rozdzielone zostały ażurową ścieżką z kostki ułożonej w prostokąty. Rabata przy budynku charakteryzuje się bardziej luźną kompozycją, dlatego do wypełnienia podłoża użyto grys. Na rabacie znajdą się hortensje o niebieskich kwiatach, rozplenice japońskie w odmianie ‘Hameln’, sosny górskie i lawenda.

Kolejna strefa – przejściowa – obejmuje wschodnią i zachodnią część ogrodu. Ogrodzenie od strony wschodniej przesłaniać będzie bluszcz pospolity oraz trzcinnik ostrokwiatowy. Natomiast w części zachodniej ogrodzenie przesłonięto powtarzalną kompozycją, składającą się z trzech segmentów. Pierwszy segment obejmuje hortensje bukietowe, miskanty i cisy kolumnowe podsadzone barwinkiem i runianką japońską. Drugi segment to hortensje pnące podsadzone runianką, a trzeci to bluszcz pospolity podsadzony trzcinnikiem oraz liriope szafirkowatą.

Trzecia strefa – wypoczynkowo-owocowa – obejmuje część północną ogrodu. W kwaterze pomiędzy istniejącą kostką zaprojektowano rabatę, na której znajdą się liatry kłosowe, rozchodniki, lawenda, sosny górskie i świerki ‘Conica’, trawy ozdobne, jeżówki oraz jałowce płożące umiejscowione pod magnolią w odmianie ‘Nigra’.

Ogrodzenie od strony północnej przesłaniać będzie rabata o charakterze leśnym z grabami i brzozami. Na rabacie znajdą się hortensje i różaneczniki w odmianach, kwitnące byliny, cienioznośne paprocie, rodgersje, ostrokrzew, derenie rozłogowe i kolumnowe cisy.

W części północno-wschodniej wytyczono miejsce na drewnianą huśtawkę, a obok niej zaprojektowano buk ‘Purple Fountain’ o ozdobnym płaczącym pokroju i bordowych liściach. Elementem tej strefy jest też rabata owocowa wzdłuż garażu, na której znajdą się porzeczki, borówki, agrest oraz maliny i pigwowce japońskie.

Całość projektu charakteryzuje się prostą formą rabat oraz urozmaiconą kompozycją roślinną. W projekcie zastosowano wiele gatunków kwitnących o różnej porze, co sprawi, że ogród będzie atrakcyjny przez cały rok.

Zamów u nas wykonanie projektu ogrodu Twoich marzeń

Możesz też spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając naszej aplikacji do projektowania ogrodów zaprojektuj-ogrod.pl