Oczekiwaniem właścicieli działki o powierzchni ok. 200m2 jest stworzenie przy domu zielonej enklawy z bezpieczną przestrzenią zabaw dla dzieci.

Projekt nowoczesnego wnętrza ogrodowego przy zachowaniu naturalistycznego charakteru kompozycji roślin oraz funkcjonalnego układu poszczególnych stref użytkowych opracował Damian Brachaczek.

Koncepcja zakłada zastosowanie wyłącznie kątów prostych i zamknięcie grup roślin w długich prostokątnych rabatach, w nawiązaniu do wytyczonych już obrzeży oraz betonowej palisady. Łatwą pielęgnację ogrodu oraz dobrą widoczność całości terenu zapewni skupienie nasadzeń przy ogrodzeniu oraz w geometrycznych grupach o zróżnicowanej wysokości.

Rabaty będą wypełnione gatunkami roślin o zróżnicowanej barwie, wielkości i pokroju w pasowym układzie nasadzeń. Grupy roślin utworzą plamy kolorystyczne, które będą się zmieniać i wzajemnie uzupełniać w kompozycji przez cały rok. Koncepcja zakłada wprowadzenie różnych gatunków krzewów, formowanych żywopłotów, roślin cebulowych, bylin lata i jesieni, pnączy oraz traw ozdobnych.

Od południa i zachodu zaprojektowano rabatę z grup zimozielonych krzewów, traw ozdobnych oraz okrywowych bylin. Wzdłuż ogrodzenia zaprojektowano liczne pnącza, które porastając ogrodzenie szybko stworzą zielone tło dla roślin oraz osłonią ogród od działki sąsiada.

Przy trawniku zaprojektowano podłużną rabatę z rozplenicy japońskiej, długo kwitnących jeżówek purpurowych oraz roślin cebulowych. Od strony północnej w całej kompozycji dominować będzie bujna rabata z wysokich miskantów chińskich w odmianie.

Na zacienionej rabacie przy domu od strony północnej, wprowadzono odporne odmiany niższych traw ozdobnych, odmianę zimozielonego kolumnowego cisa oraz wieloletnie byliny – funkie, irysy, cebulowe.

Doskonałym miejscem dla roślin jest także taras przy domu. Dzięki dobrej ekspozycji można ustawić na nim prostopadłościenne donice z wieloletnimi bylinami oraz jednorocznymi roślinami odstraszającymi komary.

Rośliny powiewając na wietrze będą umilać odpoczynek na słonecznym tarasie, z którego można podziwiać ogród od strony zachodniej. Od strony północnej zaprojektowano nowoczesną pergolę w kolorze antracytowym, jako formę ażurowej podpory pod kwitnące pnącza oraz częściowe osłonięcie tarasu.

Wiosną będą zakwitać rośliny w białych (laurowiśnia, ubiorek wieczniezielony), fioletowych (żagwin), niebieskich (irysy, szafirki) i różowych kolorach (tulipany). Dla tego okresu ważne są przede wszystkim rośliny cebulowe, które wyrastając będą kolejno zakwitać od marca do czerwca.

Latem ozdobą ogrodu będą kwitnące na biało tiarelle, funkie, jeżówki oraz na fioletowo lawenda. Przez cały sezon obficie zakwitnie bodziszek kantabryjski, który stworzy zwarte okrywy drobnych fioletowo-różowych kwiatów. W tym czasie użytkownicy z pewnością zwrócą uwagę na kwitnące pnącza porastające pergolę – odmiany powojników w fioletowych i białych kolorach.

Z końcem lata i początkiem jesieni zakwitną na biało rozchodniki okazałe 'Stardust’ oraz na różowo w odmianie 'Brillant’. W tym czasie królować też będą trawy ozdobne – rozplenice, miskanty, trzcinniki, śmiałki czy proso rózgowate. Z pewnością wzrok przyciągną ciekawie wybarwiające się liście winobluszcza trójklapowego, który jako szybko rozrastające się pnącze, będzie tłem dla całej kompozycji.

W narożniku działki, jako dominujący akcent w kompozycji, zaproponowano zasadzenie pojedynczego drzewa. Od strony północno-wschodniej zaprojektowano niewielki szpaler z hortensji drzewiastej lub bukietowej oraz niewielki żywopłot z cisa pośredniego, który będzie stanowił ciemnozielone tło dla traw ozdobnych. Dla dodatkowego zasłonięcia od strony sąsiada zaproponowano posadzenie silnie rosnącego pnącza – rdestówki Auberta.

Od strony południowo-zachodniej zaprojektowano niewielkie miejsce na plac zabaw, dobrze widoczne z domu. Znajdzie się tu miejsce na drewniany domek ogrodowy. Można zastosować tu bezpieczną nawierzchnię dla dzieci, np. gumowe płyty amortyzujące upadki).  

Głównym założeniem przy projektowaniu był ogród wymagający minimalnych zabiegów pielęgnacyjnych przy zachowaniu aktualnych trendów w sztuce ogrodowej.

Zastosowanie chłodnych kolorów kwiatów w połączeniu z różnymi odcieniami zieleni stworzy  eleganckie i uspokajające wnętrze ogrodowe.              

Zamów u nas wykonanie projektu ogrodu Twoich marzeń.  

      Możesz też spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając naszej aplikacji do projektowania ogrodów zaprojektuj-ogrod.pl

Kategorie: Projekty Ogrodów