Jak na niewielkim terenie przy domu stworzyć zieloną, przytulną enklawę – z miejscem zabaw dla dzieci, skrzynkami na warzywa, osłoniętym tarasem ?

Projekt ogrodu, który spełnił oczekiwania właścicieli działki przy domu w zabudowie szeregowej wykreowała Magdalena Wysokińska.

Projekt ogrodu oparty został na liniach prostych, a całość podzielono na kilka stref użytkowych.

Pierwsza strefa  – reprezentacyjna – obejmuje część północną ogrodu. W tej części wytyczono teren utwardzony z kostki w odcieniach szarości. Teren ten obejmuje wjazd oraz wejście do budynku, a także miejsce na śmietniki.  Za śmietnikami zaprojektowano rabatę żwirową z magnolią, hortensjami bukietowymi ‘Silver Dollar’ i hostami. Wzdłuż ścieżki do budynku wprowadzono nasadzenia lawendy, kulistych cisów oraz ostnic ‘Pony Tails’.

Podcień przy wejściu podkreślono poprzez zastosowanie ram, które przechodzić będą w kierunku północnym i wschodnim. Od strony wschodniej po ramie piąć się będzie glicynia chińska. W strefie tej wytyczono również rabatę ozdobną wzdłuż ogrodzenia. Na rabacie znajdą się dwa drzewa kolumnowe, jaśminowiec, laurowiśnie wschodnie, miskanty ‘Zebrinus’, tawułki chińskie, hosty i orliki.

Druga strefa – przejściowa – obejmuje teren działki wzdłuż budynku. Zaprojektowano przesłonięcie ogrodzenia bluszczem pospolitym i hortensją pnącą. Na rabacie znajdą się również kalmie, miskant ‘Zebrinus’, a także dwie skrzynie przeznaczone na uprawy. Wzdłuż budynku wprowadzono chodnik z kostki oraz niewielką rabatę z szałwią omszoną i kulistymi tujami lub cisami.

Trzecia strefa – rekreacyjna – obejmuje część południową ogrodu. Zaprojektowano w niej taras o wymiarach 5,4mx3m. Od narożnika budynku w kierunku ogrodzenia poprowadzono pergolę, do której przymocowane będzie wiszące siedzisko. Pergola będzie podporą dla kwitnących powojników. Wzdłuż ogrodzenia od strony południowo-wschodniej zaprojektowano żywopłot cięty z cisów podsadzony liatrą, przetacznikiem, rozchodnikami i rozplenicami.

W narożniku wprowadzono drzewo o kulistej koronie – klon ‘Globosum’, podsadzony hortensją, trzcinnikami i różanecznikami, wprowadzono fontannę w formie głazu lub kuli, ostnice i kuliste cisy, dodatkowo powtórzono żywopłot z cisów. Dalej na rabacie wprowadzono kolumnowe drzewa, miskanty chińskie, lilaki ‘Palibin’ i orliki. W części południowo-wschodniej wytyczono miejsce na drewutnię, składzik oraz plac zabaw. Dodatkowo na przedłużeniu tarasu wytyczono miejsce pod oranżerię.

W ogrodzie zastosowano rabaty z kory oraz grysu granitowego. Wprowadzono obrzeża z kostki, którą również wykorzystano we wzorze na podjeździe.

Całość ogrodu utrzymana została w prostej formie. Wprowadzone rośliny ozdobne z kwiatów i liści sprawią, że ogród będzie atrakcyjny i przytulny przez cały sezon.

Zamów u nas wykonanie projektu ogrodu Twoich marzeń.

Możesz też spróbować samodzielnie zaprojektować swój ogród używając naszej aplikacji do projektowania ogrodów zaprojektuj-ogrod.pl

Kategorie: Projekty Ogrodów